دیاب از آمادگی واشنگتن برای کمک به لبنان «در زمینه‌های مختلف» خبرداد

دیاب از آمادگی واشنگتن برای کمک به لبنان «در زمینه‌های مختلف» خبرداد

تکذیب خبر استعفای دولت یا برخی از وزرای آن
یکشنبه, 12 ژوئيه, 2020 - 07:15
بیروت: نذیر رضا

دیدار حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان، با دوروتی شیا سفیر آمریکا در بیروت، روابط «مثبت» لبنان و آمریکا را منعکس کرد که به کمک به لبنان سطوح مختلف و درصدر آنها پرونده مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول منجر خواهد شد.

این مذاکرات به مرحله گفتگو «دربارهٔ اصلاحات اساسی لازم و برنامه موردنظر که باید بین صندوق بین‌المللی پول و لبنان بر سر آن توافق شود»، این شرط مورد نیاز دولت است که در بازگرداندن اعتماد به آن نقش اساسی دارد.

دیاب روز گذشته دربارهٔ این فضای مثبت، بیان کرد که شیا «تمام تمایل خود را برای کمک به لبنان در زمینه‌های مختلف ابراز داشت»، این در حالی است که منابع دیپلماتیک به «الشرق الاوسط» گفتند که محور این نشست «بحث‌های مثبت» بود. این منابع بدون اشاره به جزئیات، تأکید کردند که ایالات متحده «همیشه به لبنان و مردم آن کمک کرده‌است و همچنان به این کار ادامه می‌دهد».

منابع حکومتی به الشرق الاوسط گفتند که روابط بین ایالات متحده ادامه دارد و هرگز قطع نشده‌است و «مشکلی در تعامل دو طرف وجود ندارد». آنها دربارهٔ گرایش لبنان به سمت شرق، اضافه کردند که لبنان «به هیچ وجه از غرب روی برنگشته است و قدردان همه کشورهای دوستی است که به لبنان دست یاری می‌دهند».

این منابع پرداختن به موضوع ترسیم مرزهای جنوبی در این جلسه را رد کردند و گفتند که درخواست لبنان برای حمایت از ایالات متحده در چندین محور برای پشتیبانی عمومی در زمینه‌های مختلف خلاصه شده‌است. آنها افزودند: «طبیعی است که موضوع بحران اقتصادی و مالی در مورد موضوع مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول به آن توجه می‌شود».

در این میان، حسان دیاب پس از دیدار با عبداللطیف دریان مفتی این کشور با اشاره به دیدار با دوروتی شیا سفیر آمریکا گفت: در خصوص برخی مواضع با یکدیگر تبادل نظر کردیم و وی آمادگی خود را برای کمک به لبنان ابراز کرد.

نخست‌وزیر لبنان همچنین اعلام کرد که «دولت وی ماندنی است و استعفا نمی‌دهد و هرگونه خبر در این زمینه شایعه پردازی روزانه است».

وی گفت: «ما برای کاهش درد و رنج‌های شهروندان در تلاشیم و در این راه کمک‌های مالی به خانواده‌های فقیرتر اختصاص دادیم که شمار استفاده‌کنندگان آن به ۱۴۰ خانوار می‌رسد و همچنین ۱۲۰۰ میلیاردی که به بخش صنت و کشاورزی اختصاص دادیم و از اعطای سبد اقلام غذایی حمایت می‌کنیم و به تازگی ما پیش نویس قانونی را در راستای پرداخت ۵۰۰ میلیارد به مدارس ارائه داده‌ایم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای