یک سوری ساکن مسکو به رژیم اسد کمک کرد تا زرادخانه شیمیایی خود را بسازد

یک سوری ساکن مسکو به رژیم اسد کمک کرد تا زرادخانه شیمیایی خود را بسازد

دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 16:15
مدلل خوری تاجر سوری (تایمز)
مسکو: الشرق الاوسط

یک گزارش رسانه ای، یک شبکه تجاری روسی و سوری را متهم کرد که از شرکت‌های بزرگ در مسکو و پناهگاه‌های مالیاتی در مناطق خارج از بریتانیا و کشورهای اروپایی برای انتقال میلیون‌ها دلار در سراسر جهان به رژیم بشار اسد استفاده می‌کند.

روزنامه بریتانیایی «تایمز» به نقل از گزارش نهاد بین‌المللی ضد فساد «گلوبل ویتنس» (شاهد جهانی) نوشته‌است، این شبکه که توسط یک تاجر روسی-سوری به نام «مدلل خوری» و برادرانش اداره می‌شود، به سازمان مخفی که در حال توسعه سلاح‌های شیمیایی رژیم سوریه است برای دستیابی به مواد اولیه و تجهیزات کمک کرده‌است.

این گزارش حاکی از آن است که شبکه خوری به محمد مخلوف دایی اسد معروف به بانکدار خانواده، کمک می‌کرد. مخلوف بر امور مالی خاندان اسد نظارت داشت و پاهای خود را در مسکو تثبیت کرده بود.

مخلوف در اواسط سال ۲۰۱۲ برای به دست آوردن بودجه و یک پناهگاه امن برای پول خانواده اسد در صورت فروپاشی رژیم به مسکو سفر کرد. در آنجا وی با مدلل خوری ملاقات کرد که شبکه پیچیده‌ای از بانک‌ها، شرکت‌ها و اشخاص خارجی را بنا کرده بود و به نظر می‌رسد برای انتقال پول به رژیم اسد و گروه‌های جرم سازمان یافته استفاده می‌شده‌اند.

شبکه خوری مخلوف و دو پسرش حافظ و رامی به خرید املاک ۴۰ میلیون دلاری در منطقه آسمان خراش مسکو کمک کردند.

اعتقاد بر این است که یکی از اعضای خوری از این شبکه برای انتقال وجه به بانک مرکزی سوریه و شرکت دولتی نفت استفاده کرده‌است.

علاوه بر این، در این گزارش اشاره شده‌است که پس از ورود آنها به مسکو، از بانک روسی «Timbank» برای نگهداری دارایی‌های خانواده مخلوف استفاده شده‌است.

مدلل الخوری در دهه ۱۹۷۰ به مسکو نقل مکان کرد، اما او با شخصیت‌های رژیم در تماس بود.

گلوبل ویتنس می‌گوید که خوری برای کمک به مرکز مطالعات و تحقیقات علمی از شرکت‌های بزرگ، دو شرکت در قبرس و دیگری در جزایر ویرجین بریتانیا استفاده کرده‌است.

عیسی الزایدی عضو شبکه خوری، دو شرکت «پروستی» و «فورنته» را در قبرس را برای سرمایه‌گذاری اداره می‌کند، در حالی که شرکت واقع در جزایر ویرجین به نام «تریدویل مارکیتینگ» توسط یک سرآشپز سوری ساکن مسکو اداره می‌شود. این در حالی است که این سرآشپز رابطه خود با این شرکت را انکار کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای