حمله موشکی اسرائیل به دمشق و مواضع ایران در سوریه

حمله موشکی اسرائیل به دمشق و مواضع ایران در سوریه

سه شنبه, 21 ژوئيه, 2020 - 22:00

منابع رسمی سوریه در حالی از دفع حمله اسراییل به پایگاه‌های این کشور و کشته شدن ۷ سرباز خبر دادند که منابع غربی و مخالفان سوریه اعلام کردند دست کم ۶ موشک انبارهای مهمات متعلق به ایران و پایگاه‌های وابسته به شبه نظامیان وفادار به آن را هدف قرار داده‌است.

تلویزیون دولتی سوریه شامگاه دوشنبه گزارش داد که موشک‌های اسرائیل از بلندی‌های جولان به سوی دمشق شلیک شده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه همچنین تصاویری را از مقابله پدافند هوایی این کشور با اهدافی در آسمان دمشق پخش کرده‌است.

منابع اطلاعاتی غربی در گفتگو با رویترز اما اعلام کردند که اسرائیل به انبار مهمات تحت حمایت ایران در حاشیه دمشق حمله کرده‌است.

به گزارش رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی، پایگاه‌هایی در شرق، جنوب و مرکز سوریه که در ماه‌های اخیر هدف حمله‌های اسرائیل بوده، محل حضور پررنگ نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران است.

خبرگزاری آلمان نیز با انتشار گزارش مشابهی به نقل از محافل نظامی سوریه اعلام کرده‌است که حمله موشکی شامگاه دوشنبه ۲۰ ژوئیه از مناطق تحت تصرف اسرائیل در بلندی‌های جولان صورت گرفته‌است. شهروندان ساکن جنوب دمشق خبر از شنیدن صدای انفجار و آژیر داده‌اند.

با این حال سوریه هیچگاه هدف گرفته شدن منافع ایران در خاک خود را تأیید نکرده‌است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که در حملات موشکی دیشب اسرائیل به منطقه‌ای در جنوب شهر دمشق، پایتخت سوریه، «پدافند سوریه هیچ‌کدام از این موشک‌ها را رهگیری و یا منهدم نکرده‌است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه اعلام کرد که حملات موشکی دوشنبه شب اسرائیل انبارهای نگهداری سلاح و مهمات متعلق به حکومت سوریه و پایگاه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنوب حومه دمشق و نزدیک فرودگاه این شهر را هدف گرفت.

اسرائیل از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ صدها حمله هوایی و موشکی به اهدافی در سوریه داشته‌است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که ارتش «در مورد گزارش‌های خارجی اظهارنظری نمی‌کند».

در اثر ۹ سال جنگ در سوریه بیش از ۳۸۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و بیش از نیمی از جمعیت قبل از جنگ این کشور مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای