واشنگتن بر مذاکرات سیاسی برای حل بحران لیبی تأکید کرد

واشنگتن بر مذاکرات سیاسی برای حل بحران لیبی تأکید کرد

هشدار نسبت به روابط آنکارا با ایران و «داعش»
چهارشنبه, 22 ژوئيه, 2020 - 10:00
واشنگتن: هبه القدسی

چندین منبع در دولت آمریکا نگرانی خود را در مورد تشدید نظامی و وخیم تر شدن اوضاع در لیبی اعلام کردند و گفتند که دولت رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش است تا مسیر مذاکرات سیاسی و اقتصادی را هموار کند و مداخلات نظامی، انتقال مزدوران و قاچاق اسلحه از چندین کشور برای تشدید تنش‌ها و تضعیف دستیابی به راه حل‌ها را کاهش دهد.

جاد دیر سخنگوی کاخ سفید در این باره توضیح داد که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ با همتای مصری خود عبدالفتاح السیسی در مورد ضرورت توقف فوری تشدید تنش در لیبی و ضرورت پیشروی در مذاکرات اقتصادی و سیاسی گفتگو کرده‌است.

به گفته او، ترامپ همچنین با امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در مورد راه‌های کاهش تنش در لیبی گفتگو کرده‌است.

تماس تلفنی بین ترامپ و السیسی ۵ روز پس از تماس ترامپ با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با دربارهٔ اوضاع لیبی، صورت گرفت.

 مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با همتای روسی خود در مورد لیبی صحبت کرد و این نشانگر عدم ثبات موضع آمریکا در مورد طرف‌های درگیر در لیبی است.

در این زمینه، تحلیلگران اظهار کردند که طرف آمریکایی پیامدهای منفی مربوط به اوضاع لیبی و تأثیرات آن بر منطقه و نیز نگرانی‌های مصر را می‌فهمد. اما به گفته آنها، واشینگتن تمایلی برای انجام اقدامات جدی و عملی برای مداخله مستقیم در بحران و کنترل و هدایت مسیر سیاسی آن ندارد.

میریت مبروک مدیر برنامه مصر در انستیتو واشینگتن برای سیاست خاورنزدیک، می‌گوید که با وجود تنش‌های رو به رشد و اظهارات تشدید کننده در مصر و ترکیه، دلایل زیادی برای خوش‌بینی وجود دارد که تنش نظامی حاصل نشود.

 وی اضافه کرد: «موضع اعلام شده مصر همیشه بر دستیابی به راه حل دیپلماتیک برای جنگ در لیبی بوده‌است و اعلامیه قاهره در ماه گذشته یک ابتکار عمل دیپلماتیک برای آتش‌بس، انجام مذاکرات سیاسی و اطمینان از استقلال ارتش ملی لیبی با لغو توافقنامه ۲۰۱۵ توسط سازمان ملل است که منجر به ایجاد دولت وفاق ملی شد».

در همین حال، گزارشی از سوی تیمی از محققان دانشگاه کلمبیا نسبت به روابط ترکیه با بسیاری از سازمان‌های تروریستی، تحریک تنش در منطقه و همچنین جاه طلبی آنکارا برای افزایش نفوذ خود در منطقه و حمایت از جریان‌های «اخوان المسلمین» هشدار داد.

طبق این گزارش، اردوغان به تروریست‌های داعش اجازه داد تا به راحتی از مرز ترکیه و سوریه عبور کنند.

در این گزارش از دولت ترامپ خواسته شده‌است که مواضع قاطعانه اتخاذ کند و یک اقدام «فشار حداکثری» بر اقتصاد ترکیه انجام دهد، همان‌طور که با ایران انجام شد.

این محققان هشدار داد که هرچه سکوت دربارهٔ ترکیه و اقدامات آن طولانی‌تر باشد، محدود کردن آنها در آینده سخت‌تر خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای