گریفیتس برای تکمیل اعلامیه مشترک یمنی‌ها را به نرمش فراخواند 

گریفیتس برای تکمیل اعلامیه مشترک یمنی‌ها را به نرمش فراخواند 

وی تأکید کرد که شبه نظامیان حوثی قول کتبی خود برای ورود کارشناسان سازمان ملل به نفتکش «صافر» را عملی نکرده‌اند
سه شنبه, 28 ژوئيه, 2020 - 22:15

مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد درامور یمن خواستار «اقدامات فوری» برای متوقف کردن تشدید تنش در مأرب شد و از «افزایش موارد نقض آتش‌بس» در الحدیده خبر داد.

وی تأکید کرد که تیم مسئول بررسی تانکر نفتی فرسوده «صافر» در بندر راس عیسی هنوز در انتظار مجوزهای لازم از طرف گروه حوثی‌ها هستند که حتی تعهد کتبی را که در این زمینه انجام داده بود نیز عملی نشده‌است. وی از همه طرف‌ها خواست تا از «امتیازات» خود برای دستیابی به توافقنامه دربارهٔ اعلامیه مشترک مورد نظر برای راه حل بین یمنی‌ها کوتاه بیایند.

گریفیتس در مورد محتوای مذاکرات بین دولت قانونی یمن و گروه حوثی تحت حمایت ایرانی توضیح داد که این «این مذاکرات با هدف دستیابی به توافق‌نامه برای اعلامیه مشترک است که شامل آتش‌بس در سطح ملی، اقدامات اقتصادی و بشردوستانه و از سرگیری روند سیاسی با هدف پایان دادن به درگیری است».

 وی هشدار داد که «ما به یک لحظه حساس رسیده‌ایم، زیرا یمن در معرض خطر شییی است»، او اما اظهار کری: «این در حالی است که طرف‌ها هنوز در مورد متن نهایی به توافق نرسیده‌اند».

 وی این روند را «طولانی و دشوار» توصیف کرد و خواستار «پایان مذاکرات قبل از از دست رفتن فرصت» شد.

گریفیتس گفت، «متأسفانه، حتی با ادامه مذاکرات، زندگی یمنی‌ها در سراسر کشور تیره‌تر شده‌است». زیرا یمن «در بدترین اوقات خود می‌گذرد». او اضافه کرد: جنگ نظامی در مأرب «منجر به پیامدهای شدید انسانی و اقتصادی شده‌است».

 وی خواستار «انجام اقدامات فوری برای متوقف کردن تشدید تنش در آستانه عید قربان» شد. وی در مورد وضعیت الحدیده گفت که «سطح خشونت متوقف نشده‌است»، بلکه «افزایش تعداد موارد نقض آتش‌بس» وجود دارد.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد درامور یمن از تلاش‌های مستمر برای احیاء اجرای توافق‌نامه ریاض و نقش میانجیگرانه سعودی استقبال کرد.

وی با تأکید بر اینکه هنوز امیدوار است که مذاکرات در مورد اعلامیه مشترک منجر به «منحرف شدن جریان به سمت صلح» شود، افزود: «خطری که وجود دارد این است که این مذاکرات مختل شود و یمن وارد مرحله جدیدی از تشدید طولانی مدت تنش و شیوع کنترل نشده کووید ۱۹ و فروپاشی اقتصادی شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای