پژوهشکده آمریکایی: ترکیه در مسیر جنگ قرار دارد

  پژوهشکده آمریکایی: ترکیه در مسیر جنگ قرار دارد

پنجشنبه, 30 ژوئيه, 2020 - 13:00
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه (رویترز)

تحلیلگر ترک اوزای پولات معتقد است ترکیه در حال حاضر در مسیر تقابل نظامی بین المللی با کشورهای همسایه مثل یونان و ارمنستان و عراق و سوریه و قبرس قرار دارد و در کشورهایی همچون لیبی و یمن دخالت نظامی می کند.


پولات در یادداشتی که توسط اندیشکده آمریکایی گیتستون منتشر شده افزود «رفتار دولت ترکیه بیانگر این است که سیاست خارجی ترکیه نسبت به کشورهای یاد شده و همچنین نسبت به کل منطقه به شکل فزاینده ای بی ثبات کننده است».


علاوه بر این، حکومت اردوغان حمله نظامی علیه سوریه و عراق انجام می دهد و برای تصاحب نفت لیبی مزدوران سوری را به این کشور اعزام می کند. ترکیه طبق معمول علیه یونان قلدری می کند. حکومت ترکیه در حال دامن زدن به خشونت و درگیری جاری بین ارمنستان و آذربایجان است.


پولات در این یادداشت افزود «استان مرزی تاووش در شمال ارمنستان هدف یک رشته حملات از سوی آذربایجان قرار گرفت. این حمله ها ۱۲ ژوئیه آغاز و منجر به کشته شدن دستکم ۴ سرباز ارمنی و ۱۲ سرباز آذربایجانی شده است. دولت آذربایجان در ۱۶ ژوئیه ارمنستان را به حمله موشکی در نیروگاه هسته ای متسامور تهدید کرد و ترکیه پیشنهاد کمک نظامی به آذربایجان داد. 


اسماعیل دمیر رییس سازمان صنایع دفاعی وابسته به نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت «پهپادهای مسلح و مهمات نظامی و موشک های ما در اختیار آذربایجان قرار دارد». ظاهرا یونان یکی از اهداف اصلی ترکیه است.

ارتش ترکیه باز تحرکات نظامی در آب های یونان انجام داد. روزنامه یونانی کاتیمیرینی گفت «نگرانی درباره احتمال دخالت نظامی ترکیه در شرق مدیترانه وجود دارد. ترکیه با این اقدام درصدد جلوگیری از رسیدن یونان و مصر به توافق برای ترسیم منطقه اقتصادی ویژه بین دو کشور است. مقام های یونان و مصر در حال حاضر در این باره گفتگو می کنند».


پولات گفت ترکیه برای کشتی های حفاری خود نام های معنادار انتخاب کرده، مثلا اسم کشتی لرزه نگاری در فلات قاره ای یونان عروج رئیس است. عروج رئیس از ۱۴۷۴ تا ۱۵۱۸ در دوره امپراتوری عثمانی فرمانده بسیاری از لشکرکشی های عثمانی به سواحل ایتالیا و جزایر مدیترانه بود.


ترکیه نام پادشاهان عثمانی که حملات نظامی خونین در قبرس و یونان انجام داده اند را برای کشتی های حفاری خود در آب های یونان برگزیده است. نام یکی از کشتی های حفاری «فاتح» است که به سلطان محمد دوم فاتح عثمانی فاتح قسنطنطنیه در ۱۴۵۳ منسوب است. یکی دیگر از کشتی های حفاری «یافوز» به معنی «قاطع» است و به سلطان سلیم یکم سلطان امپراتوری عثمانی منسوب است. سطان سلیم یکم در سال ۱۵۷۱ قبرس را فتح کرد. کشتی «قانونی» به سلطان سلیمان قانونی منسوب است که بخشی از شرق اروپا و جزیره یونانی رودس را فتح کرد. 


تحرکات نظامی ترکیه در شرق مدیترانه در اوایل ماه جاری آغاز شد؛ اندکی پس از اینکه دولت ترکیه کلیسای ایا صوفیه را به مسجد تبدیل کرد. ایا صوفیه روزی روزگاری بزرگ ترین کلیسای جامع یونان بود. رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت «تبدیل مجدد ایاصوفیه به مسجد بشارتی برای آزادی مسجد اقصی است». 


تنش در ۲۱ ژوئیه بار دیگر بالا گرفت. ترکیه اعلام کرد به دنبال زلزله نگاری در بخش هایی از فلات قاره یونان یعنی درست در محدوده دریایی بین قبرس و جزیره کرت یونان در دریای اژه و مدیترانه است.


روزنامه کاتیمیرینی یونان گفت «این برنامه ترکیه از نظر دولت یونان اقدام جدی برای افزایش تنش در شرق مدیترانه است و از این رو، کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان هشدار داده که اگر نقض حاکمیت ملی یونان از سوی ترکیه متوقف نشود شاید اتحادیه اروپا ترکیه را تحریم کند». سرانجام ترکیه پس از هشدار و تهدید اروپایی ها و آمریکایی ها کوتاه آمد و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت عملیات کشف و استخراج نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه موقتا متوقف شده تا گفتگوهای دو جانبه بین ترکیه و یونان انجام شود.


اوزای پولات در پایان مقاله خود یادآور شد «تمایل ترکیه برای حمله نظامی به یونان آشکار است. دولت ترکیه و احزاب اپوزیسیون از ۲۰۱۸ به این طرف مدام خواستار تصرف جزایر یونان در دریای اژه هستند و مدعی هستند که این جزایر متعلق به ترکیه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای