«حزب‌الله» الکاظمی را به کشتن سلیمانی و المهندس متهم کرد

«حزب‌الله» الکاظمی را به کشتن سلیمانی و المهندس متهم کرد

این گردان الکاظمی را به انتقام تهدید کرد
جمعه, 31 ژوئيه, 2020 - 23:30

با وجود اینکه سفر نخست‌وزیر عراق به ایران به ویژه دیدار وی با علی خامنه ای رهبر این کشور را موفقیت‌آمیز توصیف کرده بود، ابوعلی العسکری یکی از فرماندهان گردان‌های حزب‌الله عراق، مصطفی الکاظمی را به کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس متهم و او را به انتقام تهدید کرد.

العسکری در توئیتی به مناسبت عید قربان اظهار کرد: «عید ما در این دوره زمانی عید نخواهد بود مگر با انتقام گرفتن از قاتلان دو شهید سلیمانی و المهندس و شهدای شهر قائم».

العسکری اضافه کرد: «ما آنچه را که قبلاً گفتیم را تکرار می‌کنیم که همدستان داخلی، از (کاظمی خیانت) گرفته تا پایین‌ترین رده‌های تسهیل‌کننده این جنایات تاریخی، از مجازات به هر قیمتی هرچند طولانی مدت فرار نخواهند کرد».

شدیدترین رویارویی نخست‌وزیر عراق با «گردان‌های حزب‌الله» در بیست و ششم ژوئن گذشته اتفاق افتاد که سرویس ضد تروریسم عراق ۱۳ عضو گردان‌ها را در الدوره جنوب بغداد دستگیر کرد.

 به گفته دولت عراق، سکوهای پرتاب موشکی در این محل یافت شد. اما مقامات عراقی پس از مداخلات زیاد طرف مختلف، آنها را پس از حدود یک هفته آزاد کردند.

در حالی که رابطه بین الکاظمی و جناح‌های مسلح به خصوص آنهایی که نزدیک به ایران طبقه‌بندی می‌شوند، پرتنش شده‌است، روابط وی با ایران اما در حال بهبود است.

در آستانه اعلام خبر سفر منطقه‌ای الکاظمی به سعودی و ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با الکاظمی در عراق دیدار کرد. در حالی که الکاظمی از وی استقبال گرم را در کاخ دولت در داخل منطقه الخضرا کرد، اما ۳ موشک «کاتیوشا» در همان منطقه در حالی که ظریف در بغداد بود، سقوط کرد که این پیام را به دست داد که پرتابگرها با هیچگونه سازمان سیاسی ارتباط ندارند.

در واقع، آتش موشک حتی پس از بازدید الکاظمی از ایران، دیدار با رهبر و دیگر مقامات ارشد ایرانی تا دیروز ادامه یافت.

نخست‌وزیر عراق، عصر پنجشنبه (۳۰ ژوئیه) با انتشار توئیتی تأکید کرد روند شناسایی عاملان کشتار مردم در تظاهرات ادامه خواهد یافت.

او نوشت که به ملت وعده داده بود که طی ۷۲ ساعت واقعیت‌ها دربارهٔ حوادث میدان التحریر را بیان کند و به این وعده وفا کرده‌است.

نخست‌وزیر عراق افزود که تحقیقات برای شناسایی همه کسانی که دستشان به خون ملت آلوده‌است پس از اعلام لیست شهدای تظاهرات ادامه خواهد یافت.

وی تأکید کرد که هدف نیروهای امنیتی کشور حفظ جان شهروندان است و تعرض کنندگان نماینده دستگاه‌های امنیتی کشور نیستند. او ملت را ثروت و اعتبار عراق خواند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای