کمپانی های نفت جهان گرفتار کرونا شدند

کمپانی های نفت جهان گرفتار کرونا شدند

زیان کلان شرکت های نفتی
یکشنبه, 2 اوت, 2020 - 19:00
بحران کرونا و توافق اوپک پلاس درباره کاهش تولید منجر به زیان شرکت های نفت شدند (رویترز)

دو شرکت اکسون موبیل و شورون از زیان کلان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر دادند . چشم انداز اقتصادی به علت شیوع کرونا همچنان تیره و تار است و از همین رو صنایع نفتی جهان مجبور به کاهش بیشتر هزینه ها هستند. 

نیل چاپمن معاون رییس اکسون موبیل گفت «کاهش تقاضا تا این حد و با این سرعت بی سابقه بوده است. بهبودی وضع نرخ سوخت هواپیماها به احتمال زیاد کندتر از افزایش تقاضای بنزین خواهد بود. تقاضای بنزین در حال رشد است اما تقاضا برای سوخت هواپیماها به علت کاهش چشمگیر سفرهای هوایی همچنان کم است».

اکسون موبیل گفت در سه ماهه دوم یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ضرر کرده که از زمان ادغام این شرکت در ۱۹۹۹ بی سابقه است.

شرکت شورون هم از زیان ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری در مدت زمان مشابه خبر داد. این شرکت ارزش دارایی ها را کاهش داد و پیش بینی شده که قیمت کالاها برای مدت بیشتری کاهش می یابد.

مایکل ورت مدیر عامل شورون گفت شرایط بد اقتصادی تاثیر منفی روی عملکرد این شرکت در سه ماهه سوم دارد چون تقاضای فرآورده های نفتی کاهش چشمگیری داشته است.

او افزود «چشم انداز بهبودی شرایط اقتصادی و افزایش چشمگیر عرضه نفت و گاز در هاله ای از ابهام است و از این رو پیش بینی شرکت درباره قیمت محصولات تولیدی کاهش یافت که منجر به کاهش ارزش دارایی و کاهش بقیه هزینه ها شد».

گروه های رویال داچ شل و توتال و اینی گزارش های مشابهی درباره چشم انداز تیره و تاریک بخش نفتی منتشر کرده اند. سرنوشت بخش نفتی به شرایط فعلی اقتصادی گره خورده است.

سود اکسون موبیل با کاهش بیش از ۵۰ درصدی به ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سه ماه رسید. سود شرکت شورون نیز دو سوم کاهش یافت و به ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

اگرچه قیمت نفت دوباره ۴۰ دلار شد اما همچنان کمتر از نرخ مدت زمان مشابه در ۲۰۱۹ است که همین منجر به ضرر و زیان شرکت های استخراج و تولید شد.

تقاضای پایین نفت منجر به کاهش عملیات پالایش شد اما شعبه بین المللی پالایش نفت اکسون موبیل به علت کاهش هزینه و ارتقای بخش عملیات نسبت به مدت زمان مشابه در ۲۰۱۹ سود بیشتری کرد.

چاپمن در کنفرانس تلفنی با شرکت کارشناسان گفت «این گروه در حال تغییر پیش بینی در مورد قیمت نفت است. شرکت هزینه هایش را کاهش می دهد».

این شرکت در آوریل از برنامه خود برای کاهش هزینه از ۳۳ میلیارد دلار به ۲۳ میلیارد دلار خبر داد.

چاپمن خاطر نشان کرد «فعالیت شرکت در میادین نفتی پرمین در تگزاس در شش ماه دوم ۲۰۲۰ کاهش پیدا می کند. بودجه ۲۰۲۱ کمتر از ۱۹ میلیارد دلار خواهد بود».

او یادآور شد «تامین سودآوری سرمایه گذاران با تثبیت ارزش ۰.۸۷ دلاری برای هر سهام اولویت دارد. پیش بینی در مورد تقاضای نفت در دراز مدت تغییر نکرده است».

چاپمن گفت «پیش بینی ها حاکی از افرایش ۲۵ درصدی تقاضای نفت تا پایان ۲۰۳۹ است. جمعیت جهان در حال افزایش است و اقتصاد کشورها بزرگ تر می شود».

گروه رویال داچ شل نیز سود خود را در ماه مه کاهش داد. این گروه انگلیسی هلندی اعلام کرد نشر کربن را تا ۲۰۵۰ صفر می کند. 


شرکت شورون ماه جاری گفت ۵ میلیارد دلار سهام شرکت آمریکایی نوبل انرژی را خرید. این بزرگ ترین معامله انرژی پس از شیوع کرونا است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای