واشنگتن‌پست: «حزب‌الله» در پس‌پرده بسیاری از عملیات قاچاق موادمخدر در جهان

واشنگتن‌پست: «حزب‌الله» در پس‌پرده بسیاری از عملیات قاچاق موادمخدر در جهان

چهارشنبه, 5 اوت, 2020 - 20:15
مقامات ایتالیایی محموله‌ای از کاپتاگون را در بندر سالرنو توقیف کردند (EPA)

در ابتدا همه فکر می‌کردند، تریلرهای باری که به بندر ایتالیایی سالرنو رسیده بودند، تنها حاوی کاغذ بودند که بر روی قرقره‌های صنعتی غول‌پیکر در حجم یک مرد معمولی بسته شده بودند، اما وقتی مأمور از اره برقی برای بررسی مواد استفاده کرد، سروکله دانه‌های سفید ریز پیدا شد.

پلیس جاسازی‌های بیشتری را در داخل کاغذها پیدا کرد و با پایان یافتن جستجو در اول ژوئیه، مأموران گمرک ۸۴ میلیون قرص مشابه آمفتامین کاپتاگون را کشف کردند. این رکوردی معادل ۱٫۱ میلیارد دلار و حتی بیشتر بود. طبق گزارش روزنامه واشنگتن پست، پلیس در آغاز تحقیقات اعلام کرد که مظنون بالقوه داعش است.

با این حال، طی چند روز، شک و تردیدها گروه‌های مختلف خاورمیانه را نشانه رفت. مقامات اطلاعاتی به این نتیجه رسیدند که مواد مخدر از سوریه منشأ گرفته‌اند، اما در کارخانه‌هایی در مناطق تحت کنترل نیروهای رئیس‌جمهور رژیم سوریه واقع است. این محموله آمفتامین‌ها شهر ساحلی لاذقیه سوریه که در اختیار تأسیسات اختصاصی بندری ایران است، ترک کردند. این شهر به عنوان مرکز معروف قاچاق توسط متحد تهران، یعنی حزب‌الله شناخته می‌شود.

مقامات ایتالیایی گفتند که پلیس از این محموله اطلاع پیدا کرد زیرا در حال رصد تماس‌های یک خانواده جنایتکار محلی بود که قرار بود مواد مخدر را دریافت کند.

مشخص نیست که حزب‌الله مستقیماً در بارگیری این محموله شرکت داشته‌است یا نه، اما محققان می‌گویند این قسمت با الگویی از پرونده‌های مواد مخدر اخیر در خاورمیانه و اروپا مرتبط با گروه لبنان سازگار است.

تحلیلگران آمریکایی و خاورمیانه اظهار داشتند که حزب‌الله به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، بیماری همه گیر ویروس کرونا و فروپاشی اقتصادی در لبنان با فشارهای شدید مالی روبرو است و به نظر می‌رسد حزب‌الله به‌طور فزاینده ای برای تأمین مالی عملیات خود به مراکز جنایت از جمله قاچاق مواد مخدر وابسته است.

مقامات انتظامی، حزب‌الله را به مجموعه ای از ضبط و توقیف محوله‌های مواد مخدر در مکان‌هایی از بیابان خالی در امتداد مرز سوریه و اردن تا اروپای مرکزی و جنوبی، پیوند داده‌اند.

تحلیلگران سرویس‌های اطلاعاتی می‌گویند که بسیاری از این پرونده‌ها شامل جعل کاپتاگون، که یک داروی صنعتی است که فعالان حزب‌الله «بیش از یک دهه پیش شروع به تولید آن کردند و با گسترش تعهدات نظامی و مالی این گروه، به عنوان ماده پول ساز شهرت یافت».

یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه که از نزدیک عملیات و تحرکات غیرقانونی حزب‌الله را دنبال می‌کرد، گفت: «آنها تمام کارهایی را که مربوط به کاپتاگون است، به عهده گرفته‌اند. در این مورد شکی نیست».

این مقام افزود: «ایده این است که بتوانند راهی برای ورود پول به این گروه پیدا کنند و کاپتاگون درآمدی مضاعف دارد».

علاوه بر مصادره کاپتاگون ماه گذشته در سواحل غربی ایتالیا، مقامات گمرکی در چندین کشور دیگر که متحد ایالات متحده بودند، سال گذشته محموله‌های چند تنی کاپتاگون را ضبط کردند و اعضای حزب‌الله از مظنونین آنها شناسایی شدند.

 در ماه فوریه، پلیس دبی بیش از پنج تن قرص کاپتاگون را در محفظه‌های پنهان شده درون قرقره‌های کابل صنعتی پیدا کرد. مقادیر کمتری از آمفتامین به همراه سایر داروهای غیرقانونی در مصر، یونان و اردن کشف و ضبط شد.

در ماه ژوئن، گزارشی از سوی آژانس اجرای قانون اروپا (یوروپول) هشدار داد که اعضای حزب‌الله به «تجارت الماس و مواد مخدر» و پول‌شویی با استفاده از کشورهای اروپایی به عنوان محور فعالیت می‌پردازند.

مقامات آمریکا و خاورمیانه گفتند که آخرین پرونده‌های مواد مخدر حاکی از همکاری بین بازیگران مختلفی از جمله بازرگانان سوری مرتبط با حکومت اسد و خانواده‌های جرم سازمان یافته‌است. این مقامات گفتند که هماهنگی تدارکات و سودآوری از شبه نظامیان حزب‌الله با حمایت سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود.

هر دوی این گروه‌های شیعه تمایل بیشتری برای همکاری با شرکایی که اغلب به عنوان دشمن از جمله داعش شناخته می‌شدند، نشان داده‌اند.

جان فرناندز رئیس مرکز عملیات مبارزه با تروریسم اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده اخیراً در یک کنفرانس مطبوعاتی دربارهٔ حزب‌الله گفت: «وقتی صحبت از درآمدزایی می‌شود، آنها (حزب‌الله) نگران اختلافات فرقه ای و مذهبی نیستند.. ما آنها را دیدیم که با جنایتکاران از ادیان مختلف و حتی با باندهای یهودی کار می‌کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای