مکرون خطاب به مقامات لبنان: تغییر یا غرق شدن

مکرون خطاب به مقامات لبنان: تغییر یا غرق شدن

مفتی لبنان و جنبلاط نیز خواستار تحقیقات بین‌المللی دربارهٔ فاجعه بندر بیروت شدند.. پل هوایی سعودی برای کمک‌های امدادی به لبنان
جمعه, 7 اوت, 2020 - 00:30
حضور مکرون در ویرانه‌های بیروت در میان جمع مردم معترض (EPA)

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در سفر روز گذشته خود به بیروت و دو روز پس از انفجار بندر آن، پیامی را برای سیاستمداران لبنانی ارسال کرد و گفت: اگر تغییر انجام نشود، لبنان به غرق شدن ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور فرانسه از منطقه آسیب دیده بازدید و این دیدار را «همبستگی با مردم لبنان» توصیف کرد.

ماکرون گفت: «یک بحران سیاسی اخلاقی، اقتصادی و مالی مداوم وجود دارد که مستلزم ابتکارات مستحکم است. من در مورد این موضوع با رئیس‌جمهور (میشل) عون و رئیس پارلمان (نبیه) بری و نخست‌وزیر (حسان) دیاب صحبت کردم و با صراحت به همه گفتم که مسئولان باید تصمیم بگیرند. برای من، این مرحله وضعیت فوق‌العاده فوری دارد و مستلزم یک توافق سیاسی جدید و اجتناب ناپذیر را شکل می‌دهد».

در این میان، عبداللطیف دریان مفتی لبنان، ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه این کشور و سامی الجمیل رهبر حزب الکتائب نیز خواستار تحقیقات بین‌المللی دربارهٔ حادثه انفجار بندر شدند.

در همین خصوص، خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز دستور داد یک پل هوایی برای کمک به لبنان بین دو کشور راه اندازی شود.

در همین راستا، وزارت خارجه سعودی از قصد پادشاهی برای «ارائه کمک‌های فوری بشردوستانه از طریق مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان، برای همبستگی با ملت برادر لبنان در مواجهه با اثرات این فاجعه بزرگ» خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای