کمک مالی بین‌المللی برای حمایت از لبنان.. تعهدها به صدها میلیون دلار رسید

کمک مالی بین‌المللی برای حمایت از لبنان.. تعهدها به صدها میلیون دلار رسید

کنفرانس اهداکنندگان تأکید می‌کند که کمک‌ها مستقیماً به دست مردم می‌رسد.. امید به یافتن زیرآوارماندگان در بندر بیروت کاهش یافت
دوشنبه, 10 اوت, 2020 - 01:30
گریه مادر پرستار جسیکا بازیجان که در انفجار بندر کشته شد… و در حاشیه، رئیس‌جمهور فرانسه در حال سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی مجازی برای کمک به لبنان، روز گذشته (EPA)

بیش از ۱۵ کشور که به میزبانی فرانسه در کنفرانس اضطراری کمک به لبنان شرکت کرده بودند، قول دادند که «منابع مالی عمده ای» در حدود صدها میلیون دلار به منظور عبور از نتایج فاجعه بار و ویران کننده انفجار بندر در بیروت در اختیار این کشور بگذارند.

در بیانیه پایانی «کنفرانس حمایت بین‌المللی از بیروت و ملت لبنان» آمده‌است: «کمک‌ها سریع، کافی و متناسب با نیازهای ملت لبنان و هماهنگ تحت رهبری سازمان ملل باشد و مستقیماً و در نهایت شفافیت و کارآمدی در اختیار ملت لبنان قرار بگیرند».

ریاست‌جمهوری فرانسه پیشتر اعلام کرد، تعهدات مالی فوری که برای کمک به لبنان در آینده نزدیک دریافت کرده به حدود ۲۵۲٫۷ میلیون یورو (۲۹۸ میلیون دلار) رسید.

در بیانیه پایانی این کنفرانس تأکید شد: «شرکای لبنان آماده حمایت از شکوفایی اقتصادی و مالی این کشور هستند که مستلزم تعهد مقامات لبنانی به انجام سریع اقدامات و اصلاحات است».

علاوه بر این، منابعی به «الشرق الاوسط» اعلام کردند که این کنفرانس در چارچوب اصرار ایالات متحده، کشورهای اتحادیه اروپا و واتیکان برای نجات لبنان در آخرین لحظه و جلوگیری از فروپاشی آن، به منظور آماده‌سازی برای بازسازی آن و مسدود کردن راه دخالت در آن در اثر تعامل محورهای منطقه صورت گرفت.

 منابع اروپایی به الشرق الاوسط تأکید کردند که هم‌اکنون «دوستان لبنان» بر این باورند که برای نجات آن امروز، قبل از فردا، نیاز به تلاش‌های هماهنگ وجود دارد، زیرا زمان دیگر اجازه نمی‌دهد که آن را در لیست انتظار قرار داده یا آن را رها کرد، و این همان چیزی است که محور مقاومت به رهبری ایران می‌تواند با همه ثقل خود مداخله کند تا این خلاء را پر کند.

این همزمان، در بیروت از کاهش امید به یافتن ماندگان در زیر آوار ساختمان‌های ویران شده در بندر خبر داده شد که باعث شد برخی از تیم‌ها اعضای خود را بیرون بکشند، در حالی که جستجوی بقایا به موازات تحقیقات انجام شده توسط مقامات لبنانی در انفجار در حال انجام است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای