لبنان: جلسه پارلمان برای بررسی اعلام وضعیت اضطراری و فراخوان برای تظاهرات


لبنان: جلسه پارلمان برای بررسی اعلام وضعیت اضطراری و فراخوان برای تظاهرات


پنجشنبه, 13 اوت, 2020 - 09:15
جلسه پارلمان لبنان (رویترز)

جلسه پارلمان لبنان روز پنجشنبه (۱۳ اوت) در بیروت تشکیل شد. این اولین جلسه مجلس پس از انفجار مرگبار در بندر بیروت است.

نمایندگان درباره قانون اعلام وضعیت اضطراری در بیروت گفتگو کردند.

انفجار مهیب در بندر بیروت منجر به بروز نارضایتی مردمی گسترده به طبقه سیاسی حاکم شد. معترضان نخبه حاکم در کشور را به فساد و بی توجهی متهم می کنند.

فراخوان برای راهپیمایی در روز پنجشنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود. هدف از این راهپیمایی جلوگیری از تشکیل جلسه پارلمان لبنان اعلام شد. جلسه ساعت ۱۱ صبح تشکیل شد.

انفجار بندر بیروت در ۴ اوت منجر به کشته شدن ۱۷۱ نفر و زخمی شدن بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر شد.

دولت لبنان وضعیت اضطراری دو هفته ای اعلام و حالا پارلمان موضوع اعلام وضعیت اضطراری را بررسی کرد.

در متن فراخوان منتشر شده در شبکه های اجتماعی آمده است‌ «ما را کشتید! بروید! به خیابان می آییم تا جلوی نشست جنایتکاران را بگیریم».

موسسات حقوق بشری درباره اعلام وضعیت اضطراری ابراز نگرانی کردند.

یکی از سازمان های مردم نهاد که قوانین را بررسی و ارزیابی می کند روز چهارشنبه (۱۲ اوت) در بیانیه ای اعلام کرد «اگر به علت فاجعه (بندر بیروت) وضعیت اضطراری و لو محدود در بیروت اعلام شود اداره امور در بیروت عملا دست ارتش می افتد و آزادی برگزاری تجمعات و تظاهرات لغو می شود».

این بیانیه افزود «اعلام وضعیت اضطراری ناموجه بوده چون انفجار بندر بیروت تا حالا پیامدهای امنیتی به دنبال نداشته است».

بیانیه خاطر نشان کرد «وضعیت اضطراری منجر به افزایش اختیارات دادگاه نظامی برای محاکمه غیر نظامیان در تمام موارد ضد امنیتی می شود».

ارتش در وضعیت فوق العاده از اختیارات مربوط به «جلوگیری از برگزاری تجمعات ضد امنیتی» و نیز «حبس خانگی افرادی که علیه امنیت اقدام می کنند» برخوردار است. ارتش همچنین از حق «ورود به منازل افراد در هر زمان» برخوردار خواهد بود.

انفجار بندر بیروت در ۴ اوت منجر به افزایش نارضایتی و اعتراضات مردم به رهبران کشور شد. مردم لبنان حتی پیش از انفجار با بحران اقتصادی حاد مواجه بودند.

دولت لبنان روز دوشنبه (۱۰ اوت) تحت فشار معترضان استعفا داد. معترضان خواستار برکناری تمام طبقه سیاسی حاکم و مسئولان فاسد و ناکارآمد کشورشان هستند. ده نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان پس از انفجار استعفا دادند.

جنبش اعتراضی بی سابقه در لبنان از پاییز ۲۰۱۹ آغاز شد اما پس از وقوع فاجعه در بندر بیروت جان تازه ای گرفت.

محوطه اطراف پارلمان در مرکز بیروت عرصه درگیری بین معترضان و ماموران بود. معترضان به طرف ماموران سنگ پرتاب کردند و ماموران به استفاده از گلوله مشقی و گاز اشک آور برای مقابله با معترضان متوسل شدند. ده ها نفر زخمی شدند.

مقام های خارجی پس از انفجار یکی پس از دیگری راهی لبنان شدند. فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه روز پنجشنبه به بیروت سفر کرده است. این سفر دو روز طول می کشد.

دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه به لبنان سفر کرد. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای