هیل از بیروت: خواهان انجام تحقیقات شفاف و مستند دربارهٔ انفجار بندر هستیم

هیل از بیروت: خواهان انجام تحقیقات شفاف و مستند دربارهٔ انفجار بندر هستیم

شنبه, 15 اوت, 2020 - 17:00
دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا در بازدید از محل انفجار در بیروت (خبرگزاری فرانسه)

دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه، در بازدید از بندر بیروت، خواستار تحقیقات شفاف و معتبر در مورد حادثه انفجار بیروت شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیل در جریان بازدید از محل انفجار بندر بیروت بر ضرورت انجام تحقیقات شفاف در خصوص انفجار ویرانگر بیروت تأکید کرد و افزود که آمریکا می‌خواهد از اجرای تحقیقات جامع، شفاف و مورداعتماد، درخصوص حادثه تلخ بندر بیروت اطمینان حاصل کند.

وی گفت کارمندان «اف‌بی‌آی» هفته جاری برای مشارکت در تحقیقات انفجار بندر بیروت وارد این کشور خواهند شد.

وی افزود: واشنگتن تلاش می‌کند که لبنانی‌ها در مورد آنچه در بندر بیروت اتفاق افتاده، پاسخ شفاف دریافت کنند.

پس از امتناع لبنان از انجام تحقیقات بین‌المللی، بازرسان خارجی از جمله فرانسوی‌ها در تحقیقات انجام شده توسط مقامات لبنان شرکت می‌کنند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه، خواستار تحقیقات مستقل و سریع در مورد این انفجار شدند و از رویه «مصونیت از مجازات» رایج در لبنان ابراز نگرانی کردند.

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله عصر روز جمعه در سخنرانی با انتقاد از مشارکت تیمی از دفتر تحقیقات فدرال اظهار داشت: «ما به تحقیقات بین‌المللی اعتماد نداریم».

هیل افزود: ما نمی‌توانیم به زمانی بازگردیم که هرچیزی از هر جایی وارد بندر بیروت یا مرزهای لبنان شود و نهایتاً به این فاجعه ختم شود.

این دیپلمات آمریکایی همچنین بر ضرورت سیطره دولت لبنان بر مرزها و بنادر رسمی مانند بندر بیروت برای تضمین حفظ حاکمیت کشور تأکید کرد.

طرف‌های داخلی و خارجی، حزب‌الله تحت حمایت تهران را متهم می‌کنند که تأثیر و نفوذ زیادی در تأسیسات مرزی از جمله بندر و فرودگاه و همچنین کنترل گذرگاه‌های غیرقانونی با سوریه که از طریق آن سلاح‌ها وارد می‌شوند، دارد. با این حال، حزب‌الله تمام اتهامات را رد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای