پمپئو: ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت

پمپئو: ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت

دوشنبه, 24 اوت, 2020 - 19:15
استقبال کرونایی نخست‌وزیر اسرائیل از وزیر امور خارجه آمریکا، امروز در اسرائیل (dpa)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز دوشنبه تأکید کرد که «پرزیدنت دونالد ترامپ صراحتاً گفته‌است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت».

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفت: دستیابی ایران به چنین سلاحی، به خاورمیانه آسیب خواهد رساند.

وی همچنین ابراز «امیدواری» کرد که دیگر کشورهای عربی به تاسی از امارات عادی سازی روابط با اسرائیل را دنبال کنند و گفت: «امیدوارم که سایر کشورهای عربی نیز به این کمپین بپیوندند».

در ۱۳ آگوست، اسرائیل و امارات با میانجگیری ایالات متحده موافقت خود را برای عادی سازی روابط دوجانبه اعلام کردند.

او همچنین گفت: واشینگتن به حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه پایبند است.

وزیر خارجه آمریکا در آغاز سفر رسمی خود به خاورمیانه، وارد اسرائیل شده و قرار است پس از آن نیز راهی امارات، سودان و بحرین شود.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته‌است که پمپئو با عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان هم دیدار می‌کند تا «حمایت از تعمیق روابط اسرائیل و سودان را اعلام کند».

وی سپس در بحرین با شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد این کشور دیدار کرده و در ایستگاه پایانی سفرش در امارات با شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه و ولیعهد ابوظبی ملاقات و دربارهٔ توافق با اسرائیل گفتگو خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، توافق با امارات را «نعمت برای صلح و ثبات منطقه ای» توصیف کرد.

او در ادامه افزود: «توافق عادی سازی روابط با امارات، دور جدیدی را در منطقه گشوده و به زودی خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم شنید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای