نخست‌وزیر سودان: تفویضی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نداریم

نخست‌وزیر سودان: تفویضی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نداریم

طرح پمپئو برای کنفرانس صلح منطقه‌ای .. آمادگی محمود عباس برای مذاکره تحت نظارت کمیته چهارجانبه
چهارشنبه, 26 اوت, 2020 - 11:30
مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دیدار با عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان (خبرگزاری فرانسه)

دولت سودان اعلام کرد که در جریان سفر روز گذشته مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به خارطوم تأکید کرده‌است که مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل فعلاً تا تکمیل فرایند انتقال قدرت در حیطه اختیارات دولت انتقالی نیست، اما وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دو طرف در مورد «تحولات مثبت در روابط سودان و اسرائیل» گفتگو کرده‌اند.

فیصل محمد صالح سخنگوی وزیر اطلاع‌رسانی و دولت موقت سودان در بیانیه ای گفت، عبدالله حمدوک در گفت‌وگو با مایک پمپئو به او گفته‌است، دولت موقت سودان نمی‌تواند دربارهٔ عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل تصمیم بگیرد.

به گفته محمد صالح، دولت موقت یا دولت گذار وظایف مشخص اجرایی دارد و تصمیم‌گیری دربارهٔ عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل تنها پس از پایان دوره گذار می‌تواند انجام گیرد.

از سوی دیگر روزنامه یسرائیل هیوم به نقل از منابع سیاسی اسرائیلی و آمریکایی اعلام کرد که سفر پمپئو به منطقه خاورمیانه با هدف برگزاری یک کنفرانس «صلح منطقه‌ای» در یکی از کشورهای خلیج عربی تحت نظارت آمریکا و با مشارکت عربی و اسرائیلی صورت گرفته‌است.

این روزنامه گفته‌است که این کنفرانس به احتمال زیاد در امارات برگزار شود.

از سوی دیگر، محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین اظهار کرد که در گفت‌وگو با دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا در رام‌الله بر آمادگی خود برای بازگشت به میز مذاکرات سازش تحت نظارت کمیته چهارجانبه بین‌المللی و بر اساس صلح در قبال سرزمین، نه برای صلح تأکید کرده‌است.

عباس افزود: «ما آماده بازگشت به مذاکرات و متعهد به دستیابی به صلح مطابق با قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی هستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای