راه‌اندازی سایت چهارزبانه برای آشنایی با نامزد سعودی برای اصلاح «تجارت جهانی»

راه‌اندازی سایت چهارزبانه برای آشنایی با نامزد سعودی برای اصلاح «تجارت جهانی»

التویجری در مصاحبه با «مجله الرجل» تأکید کرد که این سازمان نیاز به اصلاحات اساسی و اداری دارد
دوشنبه, 31 اوت, 2020 - 00:30
محمد التویجری (الشرق الاوسط)

هم‌زمان با راه اندازی وب سایت اختصاصی چهارزبانه برای نامزد سعودی جهت ریاست سازمان تجارت جهانی، محمد التویجری، مشاور دربار سلطنتی سعودی و نامزد این کشور برای سمت ریاست سازمان تجارت، تأکید کرد که در صورت تصدی این پست، نسبت به اصلاحات جامع و غلبه بر چالش‌های اساسی به ویژه پیامدهای کرونا برای ایجاد تغییر مثبت در سازمان خوش بین است.

در همن رابطه، روز گذشته وب سایت کاندیدای سعودی علاوه بر عربی به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی راه اندازی شد.

این سایت با این عبارت کار خود را آغاز کرده‌است که «تجارت ستون اساسی صلح و توسعه است. تنها ضمانت آن استقرار یک سیستم بین‌المللی مبتنی بر رعایت قوانین است.. سازمان تجارت جهانی امروز باید بیش از گذشته برای تقویت روابط همکاری جهانی تلاش کند».

از سوی دیگر، التویجری در مصاحبه با «مجله الرجل» می‌گوید: «سمت مدیر سازمان تجارت جهانی، در زمانی که جهان شاهد چالش‌های بزرگی به ویژه ویروس کرونا و پیامدهای آن است، یکی از مهمترین موقعیت‌های بین‌المللی است که از تجارت چند جانبه جهانی و تسهیل تردد بین کشورها حمایت می‌کند».

وی در مورد چشم‌انداز و ایده‌های جدیدی که در صورت پیروزی با خود به همراه خواهد داشت، می‌گوید: «این سازمان با همکاری همه اعضای خود به اصلاحات اساسی ساختاری و اداری نیاز دارد. یک طرح جامعی وجود دارد که هدف آنها تقویت و پویایی سازمان برای حل تمام مشکلات تجارت جهانی و در عین حال آماده برای قرن ۲۱ و چالش‌های پیش روست، ارائه می‌کنم».

وی در مورد چگونگی مقابله با پیامدهای همه‌گیری کرونا در اقتصاد جهانی و تجارت تأکید می‌کند که «با چالشی روبرو است که عمدتاً در عدم اطمینان نشان داده می‌شود. هر کشوری عوارض جانبی متفاوتی از کشورهای دیگر خواهد داشت و این بستگی زیادی به وضعیت اقتصادی، زیرساخت‌ها و تجارت جهانی دارد و مطمئناً همه مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال ما دیدیم چه اتفاقی برای تجهیزات پزشکی و امنیت غذایی از طریق بیماری همه گیر رخ داده‌است».

وی معتقد است که رسیدگی به این امر باید با راه حل‌های عملی و واقع گرایانه مبتنی بر واقعیت‌ها و مطالعه جامع تأثیرات باشد و با اعضاء گفتگو شود تا به راه حل‌های جامع برسیم.

 وی تأکید می‌کند «سازمان باید مرجع اصلی باشد، بنابراین ما در مورد اصلاحات پایدار صحبت می‌کنیم که باید اطمینان حاصل شود که هیچ شکاف عمیقی در آینده با توجه به تجارت جهانی وجود نخواهد داشت».

التویجری که یکی از همکاران برجسته در سیاست گذاری اقتصادی در چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ محسوب می‌شود، این چشم‌انداز را «یک سفر بزرگ، فشرده و بسیار بلندپروازانه» توصیف می‌کند و می‌گوید: «کاری سخت به رهبری ولیعهد که من خوشبین هستم در آینده چیزهای بسیاری حاصل می‌شود».

وی می‌افزاید که این سفر «به ثمر نشسته‌است و تنوع اقتصادی برای گشودن زمینه‌ها و بخش‌های جدید امیدوارکننده آغاز شده‌است و زیرساخت‌های متنوع سازی اقتصادی با قوانین مرتبط یا سیستم‌های تصمیم‌گیری به بلوغ رسیده‌است. من خوش بین هستم که سفر به سمت تنوع اقتصادی، موفقیت‌آمیز خواهد بود».

وی در مورد چشم‌انداز خود دربارهٔ نقش بخش خصوصی در پروژه اصلاحات سعودی، تأکید می‌کند که در آن «پویایی رشد پایدار» را می‌بیند. او معتقد است که «جستجوی او برای سودآوری و اقدام رقابتی که در هسته اصلی آن است، وی را به مهمترین حلقه چشم‌انداز ۲۰۳۰ تبدیل کرده‌است».

وی در رابطه با اختلاف نظر بین بخش خصوصی و عمومی می‌گوید: «بخش دولتی بدون داشتن بخش خصوصی قوی و متنوع نمی‌تواند با سرمایه‌گذاری و تأمین اعتبار ادامه یابد. این معادله در قدرت‌های بزرگ موفق بوده‌است و با آن اشتغال کیفی، بهبود بازار به‌طور کلی و توسعه مداوم همراه است».

وی می‌افزاید، «فرمول موفقیت بین بخش دولتی و خصوصی باید براساس اعتماد متقابل، فرصت‌های تولیدی و تقاضای شدید داخلی و خارجی باشد».

التویجری نتیجه‌گیری می‌کند که اقتصاد سعودی و خلیجی مطمئناً توانایی لازم برای پیوستن به اقتصاد جهانی بر اساس دانش و دیجیتال را دارد و می‌گوید: «بله، من خوش بین هستم. این در حال حاضر آغاز شده‌است. پادشاهی دارای زیرساخت دیجیتال بسیار قوی است، که ارزش آن را در (Covid-19) و در بخش بانکی و خدمات دولتی ثابت کرده‌است».

دربارهٔ خانواده، التویجری می‌گوید که همسرش را «دوست، شریک زندگی و عشق» می‌داند و می‌افزاید: «در هر موقعیتی که با هم می‌گذریم، یکی از این ویژگی‌ها در رابطه ظاهر می‌شود. من و همسرم از یک خانواده و فامیل هستیم و آشنایی ما از طریق خانواده بوده‌است».

التویجری دریا را دوست دارد، غواصی، شنا و همه ورزش‌های آبی را دوست دارد. او ماهی را دوست دارد و ترجیح می‌دهد آن را در خانه در کنار خانواده بخورد. در مورد خوانندگان عرب می‌گوید: «ام کلثوم مرا مسرور می‌کند، من به عبدالحلیم حافظ و راشد الماجد گوش می‌دهم».

التویجری از کار زنان حمایت می‌کند و می‌گوید: «زنان در هر زمینه ای مؤثر هستند و اخیراً ما شاهد نقش آنها در مشارکت اقتصادی و تولیدی و اشتغال در همه زمینه‌ها و در همه سطوح هستیم. من امیدوارم که زنان سعودی را رهبر، مبتکر، تولیدکننده و رقابت گر در هر زمینه ای ببینم».

التویجری آرزوی یک روز تدریس و نوشتن را دارد، و به فرزندان خود توصیه می‌کند که «همان چیزی باشند که دوست دارند، کاری را که دوست دارند، دوست داشته باشند، با آنچه دوست دارند صبور باشند و حتی در سختی‌ها همیشه لبخند بزنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای