سفیر تونس در سازمان ملل از عرصه سیاسی کناره گیری کرد

سفیر تونس در سازمان ملل از عرصه سیاسی کناره گیری کرد

پنجشنبه, 10 سپتامبر, 2020 - 11:00

قیس قبطنی (۴۹ ساله) سفیر تونس در سازمان ملل روز چهارشنبه (۹ سپتامبر) به فرانس پرس گفت که از عرصه سیاسی کناره گیری می کند و این تصمیم را پس از آن گرفته که دولت تونس او را از مقام خود در سازمان ملل برکنار کرد.


قبطنی پنج ماه پیش فعالیت خود را به عنوان سفیر تونس در سازمان ملل آغاز کرد.


او خاطر نشان کرد « از فعالیت سیاسی در تونس کناره گیری می کنم چون این مساله شرافتمندی و پایبندی به اصول است».


این مقام تونسی تاکید کرد که روز سه شنبه و از طریق شبکه های اجتماعی در جریان تصمیم وزارت امور خارجه برای برکناری و احضار او به تونس قرار گرفت.


اقدام دولت تونس در تغییر سفیر این کشور در سازمان ملل در حالی صورت می گیرد که تونس تا پایان ۲۰۲۱ عضو غیر دائم شورای امنیت است.


دولت تونس در هفت ماه گذشته دو سفیر خود در سازمان ملل را تغییر داده است.

المنصف البعتی سفیر پیشین تونس در سازمان ملل که تنها پنج ماه از فعالیتش به عنوان رییس هیات نمایندگی این کشور در نیویورک گذشته بود در ژانویه به تونس احضار و از مقام خود برکنار شد. دفتر ریاست جمهوری تونس اتهاماتی را علیه البعتی درباره حمایت از فلسطینیان و بی توجهی به روابط بین تونس و آمریکا در یکی از پرونده های مورد مناقشه سازمان ملل مطرح کرد.


البعتی از دیپلمات های کارکشته و باسابقه و بازنشسته تونس است که وزارت خارجه تونس در ۲۰۱۹ از او خواست در دوره عضویت غیر دائم تونس در شورای امنیت ریاست هیات نمایندگی کشور در سازمان ملل را برعهده بگیرد.

قبطنی پیشتر به عنوان سفیر تونس در اتیوپی فعالیت می کرد و در ۳۱ مارس جانشین البعتی شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای