پمپئو از اعلام آغاز مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرد

پمپئو از اعلام آغاز مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرد

جمعه, 11 سپتامبر, 2020 - 14:15

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای از اعلام آغاز مذاکرات صلح افغانستان در روز شنبه استقبال کرد و آن را یک فرصت تاریخی برای افغانستان برای پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خواند.

به گزارش رویترز، پمپئو این اظهارات را اواخر شب گذشته در راه حضور در افتتاحیه مذاکرات در دوحه پایتخت قطر انجام داد.

ایالات متحده از زمان امضای توافق‌نامه خروج نیروهای خود از افغانستان با شبه نظامیان در ماه فوریه در تلاش است تا مذاکرات بین دو طرف متخاصم را تسهیل کند، اما به دلیل اختلاف نظر در مورد آزادی زندانیان، این روند به تعویق افتاد.

پمپئو بلافاصله پس از پرواز پنجشنبه شب از واشینگتن به خبرنگاران گفت: «ما بیش از آنچه انتظار داشتم طول کشید … تا به اینجا برسیم، اما ما انتظار داریم صبح شنبه … افغانها با هم برای بحث و گفتگوهای دشوار در مورد چگونگی پیشرفت کشور خود پشت میز بنشینند».

وی افزود: «(این رویداد) واقعاً تاریخی است».

ورود وزیر امور خارجه آمریکا به دوحه در روز جمعه مصادف با نوزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر به ایالات متحده آمریکا است که منجر به حمله نظامی آمریکا به افغانستان با هدف سرنگونی طالبان شد که اسامه بن لادن رهبر القاعده طراح این حملات در آنجا پناه می‌برد.

یک منبع دیپلماتیک در کابل گفت که تاریخ شروع گفتگوها تنظیم شده‌است تا با این سالگرد همزمان نشود.

کاخ ریاست جمهوری نیز اعلام کرد که مذاکره کنندگان افغان بعد از ظهر جمعه، قبل از مراسم افتتاحیه، به دوحه سفر می‌کنند.

روز پنجشنبه نیز شش زندانی طبق خواسته طالبان با هواپیما منتقل شدند. برخی از دولت‌های غربی با آزادی آنها مخالفت کردند، اما توافق شد که آنها به عنوان راه حل میانه در قطر تحت نظر باقی بمانند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای