کاخ سفید برای مراسم امضای توافقنامه‌های امارات و بحرین با اسرائیل آماده می‌شود

کاخ سفید برای مراسم امضای توافقنامه‌های امارات و بحرین با اسرائیل آماده می‌شود

گرینبلات خواستار مقابله با نفوذ ایران در کشورهای منطقه شد
یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 08:15

همه نگاه‌ها به مراسم امضا توافق امارات و اسرائیل با حضور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی در سه شنبه ۱۵ سپتامبر به میزبانی کاخ سفید معطوف شده‌است.

عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین نیز پس از پیوستن منامه به امارات متحده عربی در اعلام عادی سازی روابط خود با اسرائیل، در این مراسم شرکت خواهد کرد تا «اعلامیه صلح تاریخی» را با نتانیاهو امضا می‌کند.

آماده‌سازی‌ها برای برگزاری مراسم امضا با توجه به پوشش گسترده رسانه ای این رویداد، در حال انجام است.

 کاخ سفید و جمهوری خواهان تلاش خود را برای بهره‌مندی از دستاوردهای سیاست خارجی در یک ماه به کار خواهند گرفت؛ از میزبانی و حمایت از مذاکرات عادی سازی امارات-اسرائیل، سپس بحرین و اسرائیل، حمایت مالی از کنفرانس صلح افغانستان و پیش از آن اعلامیه کاهش نیروها در عراق و افغانستان تا حمایت کاخ سفید از معرفی ترامپ برای دریافت جایزه نوبل، با هدف افزایش شانس وی در نبرد برای انتخاب مجدد در سوم نوامبر آینده.

ترامپ همچنان تأکید کرد که برخی کشورهای عربی دیگر نیز به زودی به این پروسه می‌پیوندند، در حالی که محافل کاخ سفید تأکید کردند که روند عادی سازی روند تحول مثبت در خاورمیانه را ادامه می‌دهد و ثبات، امنیت و رفاه در منطقه را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، جیسون گرینبلات مشاور ویژه سابق رئیس‌جمهور ترامپ در امور خاورمیانه، که سال گذشته از سمت خود استعفا داد، در مقاله ای در CNN خواستار مبارزه با نفوذ روزافزون ایران در تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه شد.

وی افزود: توافق عادی سازی بین بحرین و اسرائیل یک تغییر اساسی در ماهیت برخورد با تهدید ایران را تأکید می‌کند.

گرینبلات گفت که خاورمیانه از طریق ترکیبی از اعتراضات علیه رژیم ایران و احتمال توافق‌نامه‌های صلح بین اسرائیل و برخی از همسایگان عرب خود، در حال تحول آهسته است.

از سوی دیگر، جو بایدن رقیب دموکرات برای ریاست جمهوری، تاکنون در مورد اعلامیه جدید بحرین توضیحی نداده‌است، اگرچه او قبلاً اعلامیه امارات و اسرائیل را ستایش کرده بود.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای