سیستانی برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق را تایید کرد

سیستانی برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق را تایید کرد

یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 12:00
علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق با جنین هنیس پلاسخارت فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق دیدار کرد (واع)

علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق روز یکشنبه (۱۳ سپتامبر) گفت برگزاری انتخابات پرلمانی زود هنگام در ماه ژوئن ۲۰۲۱ را تایید می کند. 


سیستانی این اظهارات را در جریان ملاقات با جنین هنیس پلاسخارت فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق عنوان کرد.


این اولین دیدار سیستانی با مقام ارشد سازمان ملل در یکسال گذشته است.


سیستانی بنا به بیانیه ای که در سایت سیستانی پس از پایان این نشست منتشر شده گفت «انتخابات پارلمانی که قرار است سال آینده برگزار شود از اهمیت ویژه برخوردار است».


او افزود «تاخیر در برگزاری انتخابات منجر به تعمیق مشکلات کشور می شود و خدای ناکرده کار به جایی می کشد که یکپارچگی و آینده مردم کشور در معرض خطر قرار می گیرد».


مرجع عالی شیعیان در عراق خواستار «ادامه اقدامات قاطعانه و مقتدرانه دولت برای اجرای عدالت اجتماعی و به دست گرفتن کنترل گذرگاه های مرزی و ارتقای عملکرد و منظم تر شدن و حرفه ای تر شدن نیروهای امنیتی و نشان دادن اقتدار دولت و جمع آوری اسلحه بدون مجوز و جلوگیری از تلاش های گروه های مسلح برای تقسیم بندی کشور به بخش های جداگانه تحت نفوذ خود با شعارهای گوناگون و غیر قانونی» شد.


سیستانی همچنین از دولت خواست «اقدامات جدی و بی سابقه و قانونی برای مبارزه با فساد و پیگیری پرونده های فساد بزرگ در نظر گرفته و از رویکرد گزینشی خودداری کند تا فاسدان در هر مقام و مورد حمایت هر جریان و گروهی که باشند به سزای عادلانه کارهایشان برسند و حقوق ملت به آنها بازگردد».


به گزارش خبرگزاری عراق (واع) سیستانی خواستار تلاش جدی دولت برای شناسایی افرادی شد که پس از آغاز اعتراضات مردمی در سال گذشته اقدامات جنایتکارانه مثل قتل یا زخمی کردن معترضان و ماموران و شهروندان بیگناه مرتکب شده اند و نیز افرادی که املاک خصوصی و عمومی را تخریب و گروه هایی که آدم ربایی کرده اند و عملیات ترور انجام دادند.


سیستانی تاکید کرد «افرادی که در جنایت های یاد شده نقش داشته اند باید به سزای عادلانه اعمال خود برسند و این یک خواسته جدی و شیوه کارسازی است که باید اجرا شود و از تکرار این اقدامات جنایتکارانه جلوگیری می کند».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای