« ترانه‌های برادر بزرگ ما»؛ گزیده داستان‌های کوتاه سوری

« ترانه‌های برادر بزرگ ما»؛ گزیده داستان‌های کوتاه سوری

چهارشنبه, 16 سپتامبر, 2020 - 11:00

انتشارات «خطوط و ظلال» اردن کتاب مجموعه داستان جدیدی از مصطفی تاج الدین موسی نویسنده سوری منتشر کرد. این کتاب شامل 28 داستان کوتاه برگزیده از چهار مجموعه این نویسنده است که بین سال‌های «2012 و 2019» منتشر شده و شامل 300 داستان کوتاه است. این مجموعه‌ها برنده چندین جایزه ادبی ملی و در جهان عرب شده همچنین به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند.

متن روی جلد کتاب را ادیب مغربی انیس الرافعی نوشته و درآن از تجربه داستانی موسی می‌گوید:« ترانه‌های برادر بزرگ ما(اغانی اخینا الکبیر) تنها گزیده داستان کوتاه نویسنده والا، پرتلاش و بسیار پراستعداد به نام مصطفی تاج الدین الموسی نیست بلکه یک طرح ادبی قائم به ذات و صفات درطول شش ایستگاه ابداعی وزین است که ترجمان چکیده تلاش نفس‌گیر روایی آکنده از تجربه داغ وجودی است. طرح در همه بخش‌های پیدا و پنهانش تا جغرافیای متنی و تخیلی بکر رو به بالا دارد که برای ذائقه آرام کمی دشوار می‌نماید. مصطفی تاج الدین الموسی به عنوان باستانشناس روایت‌های رسیده ازآینده نزدیک، شکارچی اشیاء حیاتی کوچکی است که توجه افراد عادی را جلب نمی‌کنند و چشم کسانی که با شتاب می‌گذرند را نمی‌گیرند. کاوشگر لوح‌های گلی جان سخت که سرنوشت‌های شخصیت‌ها و مکان‌ها و تبعیدگاه‌ها و نقشه‌ها و رؤیاها را درخود دارند.

در این مجموعه گزیده دارای فضاهای کابوسی و عطرطنز و فضاهای افسانه‌ای، به سرعت سمت قصر «مینیاتور» می‌رویم و پس از آن به صدای آوازهای کاملاً فریبنده گوش می‌دهیم. در حقیقت این معمایی پیچیده و مرکب از ده‌ها نقاشی پراکنده است. معمای جهان معاصر تکه تکه شده ما که جز مهندس گم‌گشتگی‌هایی هم ارز مصطفی تاج الدین الموسی نمی‌تواند پیچیدگی آن را بگشاید و لغزهایش را ساده سازد.

گفتنی است که مصطفی تاج الدین الموسی که از ادبای نسل جدید است تاکنون شش مجموعه داستان کوتاه و چهار نمایشنامه منتشرکرده است. همچنین در زمینه‌های مطبوعات و رادیو و تلویزیون فعالیت داشته است... دراوایل سال جاری کتاب برگزیده داستان‌های کوتاهش با عنوان «ترس در میانه دشت وسیع» به زبان فرانسه توسط انتشارات «اکت سود/سند باد» منتشر شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای