بهداشت جهانی: شمار فوتی‌های کرونا به‌طور غیرقابل قبولی بالاست

بهداشت جهانی: شمار فوتی‌های کرونا به‌طور غیرقابل قبولی بالاست

شنبه, 19 سپتامبر, 2020 - 10:00
کارگران هنگام دفن جسد یک قربانی کرونا در جاکارتا لباس محافظ پوشیده‌اند (EPA)

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شمار فوتی‌های بیماری کووید-۱۹ در جهان به‌طور غیرقابل قبولی بالاست، زیرا آمارها نشان می‌دهد که این ویروس هر هفته حدود ۵۰ هزار نفر در سراسر جهان قربانی می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: اگرچه میزان موارد ابتلا و مرگ ناشی از کروناویروس جدید به جای افزایش نمایی به وضعیتی بدون تغییر یا با نوسان ناچیز رسیده اما آمارهای جهانی در واقع موارد رو به رشد در سطوح منطقه‌ای و محلی را پنهان کرده‌است.

بر پایه این گزارش، بیماری تنفسی کووید-۱۹ از زمان شیوع کروناویروس جدید در چین به مرگ ۹۴۷ نفر منجر شده و تاکنون بیش از ۳۰٫۲ میلیون نفر به این ویروس آلوده شده‌اند.

در این باره، مایکل رایان رئیس فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت گفت: هر هفته حدود ۱٫۸ تا دو میلیون مورد جدید ابتلا در جهان و به‌طور میانگین بین ۴۰ تا ۵۰ هزار فوتی گزارش می‌شود.

وی افزود: اگرچه آمار موارد ابتلا و فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ در سطح جهانی به وضعیت پایداری رسیده، این حقیقت را که در سطوح منطقه ای و محلی در برخی از کشورها با افزایش چشمگیر موارد ابتلا و فوتی روبرو هستیم، پنهان کرده‌است.

وی در ادامه گفت: اگرچه درصد موارد فوتی میان مبتلایان به این بیماری به دلیل بهبود روش‌های درمانی کاهش پیدا کرده اما ثبت حدود ۵۰ هزار مورد فوت در مدت یک هفته قابل قبول نیست.

بخشهای زیادی از اروپا نیز خود را آماده کردند تا محدودیت‌های گسترده‌ای را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ویروس اعمال کنند و اسرائیل دومین تعطیلی در سراسر کشور را اعمال کرد.

در این باره، ماریا ون کرکوف کارشناس ارشد فنی کووید۱۹ در سازمان بهداشت جهانی معتقد است در حالی که کشورهای نیمکره شمالی به فصل زمستان و شیوع آنفلوآنزا نزدیک می‌شوند، در برخی از بخش‌های این نیمکره کروناویروس جدید با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال انتشار است.

در حالی که ۳۶ واکسن در حال حاضر بر روی انسان آزمایش می‌شود، این مقام آمریکایی گفت که برخی از کشورها در طول دوره اپیدمی آموخته‌اند که با اقدامات موجود می‌توانند بر ویروس غلبه کنند.

وی افزود: «با رسیدن به ۳۱ میلیون مورد مرگ، ما هنوز راه طولانی در پیش داریم، اما ما وضعیت متفاوتی از ماه ژانویه داریم».

او گفت: «ما اکنون چیزهای زیادی می‌دانیم و کشورها به ما نشان می‌دهند که می‌توانند با استفاده از ابزاری که اکنون در اختیار دارند، زنجیره انتقال را بشکنند و زندگی را نجات دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای