بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران؛ ایران و روسیه واکنش نشان دادند

بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران؛ ایران و روسیه واکنش نشان دادند

یکشنبه, 20 سپتامبر, 2020 - 00:15

ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران که در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم برجام تعلیق شده بودند، با فعال کردن مکانیسم ماشه دوباره اجرایی شدند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه هشدار داده‌است که اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد به تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها عمل نکنند، ایالات متحده آماده است با استفاده از اختیارات داخلی خود، علیه آنها اقدام کند.

به گفته پمپئو تاریخ نشان داده که مماشات با حکومت‌هایی مثل ایران آنها را «فقط گستاخ‌تر می‌کند».


- ایران برای سازمان ملل نامه نوشت


ایران در نامه ای به سازمان ملل متحد، اظهارات مقامات ایالات متحده دربارهٔ بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه تهران را «ادعاهایی باطل و فاقد اثر حقوقی» دانست.

خبرگزاری امنیتی تسنیم گزارش داد که مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در این نامه گفته‌است: «نه تنها هیچ‌یک از اعضای شورای امنیت، صلاحیت آمریکا برای فعال کردن روند بازگشت تحریم‌های گذشته را نپذیرفتند، بلکه از طریق نامه‌های انفرادی یا مشترک به رئیس شورای امنیت، ۱۳ عضو این نهاد، اعتبار حقوقی و مقبولیت نامه آمریکا را قاطعانه رد کردند».

وی تأکید کرد: «اعضای شورای امنیت با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ که طبق آن، فقط اعضای برجام حق آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های گذشته شورای امنیت را دارند، اعلام کرده‌اند چون آمریکا دیگر عضو برجام نیست، بنابراین هیچ حقی برای توسل به روند مزبور ندارد».

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های گذشته خواستار فعال‌سازی «مکانیسم ماشه» (بازگشت خودکار تحریم‌ها) علیه ایران شده بود، اما این درخواست با همراهی بقیه کشورها نشده‌است.


- روسیه: اعلامیه واشینگتن «غیرقانونی» است


وزارت خارجه روسیه نیز امروز یکشنبه، اعلامیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر بازگشت مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را محکوم کرد و اظهارات مقامات آمریکایی را فاقد «پایه و اساس قانونی» دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «ابتکارات و اقدامات نامشروع ایالات متحده قاعدتاً نمی‌تواند عواقب حقوقی بین‌المللی برای سایر کشورها داشته باشد».

در ادامه بیانیه روسیه گفته شده‌است: تلاش برای حفظ و تأمین پایدار شرایط اجرای برجام ادامه خواهد یافت. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در شکل تغییر نیافته اجرا می‌شود و تعهدهای منشأ گرفته از آن باید در شرایط و میزان توافق شده بر اساس اصول اقدام متقابل ازسوی همه کشورها اجرا شود.

مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را که تعلیق آنها موضوع این قطعنامه است، درخواست کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای