روسیه ادامه تماس‌ها با آمریکا در مورد سوریه را تأیید کرد

روسیه ادامه تماس‌ها با آمریکا در مورد سوریه را تأیید کرد

معاون وزیر خارجه از وجود اختلافات در مورد سازش پرده برداشت
یکشنبه, 27 سپتامبر, 2020 - 10:15

مسکو تأیید کرد که با وجود اختلاف مواضع در مورد تعدادی از پرونده‌های تسویه و سازش در سوریه، تماس‌ها با ایالات متحده در مورد مسئله این کشور ادامه دارد.

سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو «از طریق چندین کانال، از جمله کانال هماهنگی دیپلماتیک - نظامی، سعی می‌کند با تماس دائمی با واشینگتن را حفظ کند». او افزود که اختلافات در بیش از یک پرونده مربوط به سوریه مانع ادامه این تماس‌ها نیست، تماس‌هایی که «ما فکر می‌کنیم بسیار مفید هستند».

خبرگزاری رسمی دولتی تاس به نقل از این دیپلمات روسی گفت: «گفتگوها از طریق کانال‌های مختلف، از جمله از طریق خط دیپلماتیک نظامی، توسط مسکو برای انتقال دیدگاه‌ها و مواضع خود به طرف آمریکایی انجام می‌شود، و ما نیز به نوبه خود به نظرات آنها گوش می‌دهیم».

ورشینین با بیان اینکه «روسیه و ایالات متحده در مورد موضوعات اساسی مربوط به تمامیت ارضی و استقلال سوریه توافق دارند، نکات اساسی توافق وجود دارد که دو طرف برای توسعه گفتگو از آنها استفاده می‌کنند».

وی در این رابطه به بیانیه مشترک سوریه دربارهٔ ولایات ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پس از اولین اجلاس سران دو رئیس‌جمهور دو سال پیش در هلسینکی اشاره کرد.

در همان زمان، این دیپلمات روسی به موضوعات بحث‌برانگیز پرداخت و گفت: «ما تأکید کردیم که حضور آمریکایی‌ها در سوریه غیرقانونی است و حضور آنها در آن سوی فرات نیز غیرقانونی است و قابل پذیرش نیست. همچنین پذیرش ادامه تلاش آنها در غارت ثروت ملی کل مردم سوریه از جمله نفت، غیرقابل قبول است و این در مورد کنترل مستمر آنها بر سرزمین‌های التنف با مساحت ۵۵ کیلومتر نیز صادق است».

دومین مسئله مهم اختلاف نظر بین مسکو و واشینگتن در سوریه مربوط به حضور ایران در این کشور است و در حالی که مسکو معتقد است که این موضوع باید به تصمیم دولت سوریه واگذار شود، واشینگتن قبل از صحبت در مورد روند عادی سازی روابط با دمشق، تعیین شرایط برای پایان حضور ایران را پنهان نمی‌کند؛ و مسکو طی دوره اخیر بیش از یک بار نشانه‌هایی از تمایل خود را برای «آغاز یک گفتگوی جامع در مورد سوریه با ایالات متحده» ارسال کرده‌است.

چندین مقام روسی گفته‌است که مسکو «ضرورت این گفتگو را به آمریکایی‌ها اطلاع داد، اما آنها تاکنون اشتیاق زیادی برای توسعه گفتگو نشان ندادند».

دیپلمات‌های روسی در گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقدند که واشینگتن ترجیح می‌دهد تا پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده منتظر بماند، و رئیس‌جمهور ترامپ، در صورت انتخاب مجدد، برای یک گفتگوی گسترده نه تنها در مورد سوریه، بلکه همچنین در مورد تعدادی از موضوعات بحث‌برانگیز بین مسکو و واشینگتن آماده خواهد بود.

به گفته کارشناسان در مسکو، طرف‌های روسی و آمریکایی در تلاشند تا تحرکات خود را در مناطق سوریه، به ویژه در شرق فرات، با هدف تقویت مواضع دو طرف تقویت کنند و برای مرحله بعدی ترتیباتی که به دنبال آغاز گفتگوی مستقیم و جامع آماده می‌شود، را در پیش بگیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای