توافق «بی‌سابقه» یمنی‌ها یک هزار زندانی را آزاد می‌کند

توافق «بی‌سابقه» یمنی‌ها یک هزار زندانی را آزاد می‌کند

گریفیتس به الشرق الاوسط: از این موفقیت خوشحالم و امیدوارم که در پرونده‌های دیگر پیشرفت حاصل شود
یکشنبه, 27 سپتامبر, 2020 - 23:15
مقامات دولتی و هیئت حوثی دیروز در حضور نماینده سازمان ملل و رئیس صلیب سرخ در سوئیس دیدار کردند (خبرگزاری فرانسه)

دولت یمن و گروه حوثی روز یکشنبه ششم مهر ماه برای تبادل بیش از هزار اسیر به توافق رسیدند. تبادل زندانیان می‌بایست با نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ طی دو هفته انجام شود.

دفتر نماینده ویژه سازمان ملل متحد، اعلام کرد که نمایندگان دولت یمن و حوثی‌ها توانستند بر سر مبادله یک فهرست ۱۰۸۱ نفره از اسیران به توافق برسند.

این توافق در پایان چهارمین جلسه کمیته نظارت مربوط به اجرای توافق‌نامه مبادله بازداشتی‌ها و زندانیان حاصل شد که یک هفته پیش در سوئیس آغاز شد.

گریفیتس در گفتگو با الشرق الاوسط از طریق ایمیل، اظهار کرد که «از این دستاورد خوشحال است».

 وی توضیح داد: «این مسئله مهم بشردوستانه در اولویت است و امیدوارم با آزادی بی‌سابقه بیش از هزار خانواده یمنی بلافاصله امدادرسانی شود».

نماینده سازمان ملل متحد، که از حمایت چشمگیر بین‌المللی و منطقه ای برخوردار است، امیدوار است که «دو طرف به سرعت به اجرا و برنامه‌ریزی برای آزادی‌های بیشتر اقدام کنند. این کمک می‌کند تا اعتماد لازم برای پیشرفت در فرایندهای دیگر ایجاد شود».

به نوبه خود، نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی حوزه خلیج، از توافق‌نامه امضا شده استقبال کرد و گفت این امر در راستای اجرای توافق‌نامه استکهلم ۲۰۱۸ صورت می‌گیرد که آزادی همه زندانیان، بازداشت شدگان، مفقودان، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدگان اجباری و حبس در منزل را پیش‌بینی می‌کرد.

دبیرکل شورا خواستار اجرای فوری توافق‌نامه و آزادی بدون تأخیر زندانیان و بازداشت شدگان شد که منجر به آزادی همه زندانیان و بازداشت شدگان و پیوستن آنها به خانواده‌هایشان شود.

وی از تلاش‌های انجام شده توسط ریاست مشترک کمیته نظارت مربوط به اجرای توافق‌نامه تبادل زندانیان به نمایندگی از دفتر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن و کمیته صلیب سرخ جهانی قدردانی کرد.

از سوی دیگر، سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن نیز تأکید کرد که رهبری سیاسی و نظامی در پادشاهی عربی سعودی مایل است همه زندانیان شبه نظامیان حوثی را آزاد کند و آنها را در اسرع وقت به خانواده‌هایشان بازگرداند.

سخنگوی ائتلاف توضیح داد که «در میان زندانیانی که در این توافق آزاد خواهند شد، ۱۵ سعودی و ۴ سودانی وجود دارد». وی از همه طرف‌ها خواست «از پرونده زندانیان برای بهره‌برداری نظامی یا سیاسی استفاده نکنند».

سرهنگ المالکی در پاسخ به سؤال الشرق الاوسط در مورد تاریخ اجرای فرایند مبادله زندانیان، اظهار کرد که این امر به برنامه عملیاتی امضاشده توسط طرفین و تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ مرتبط است.

سخنگوی ائتلاف تأکید کرد که «روند فعلی تبادل زندانیان هیچ ارتباطی با هیچ تحرک سیاسی یا عملیات نظامی ندارد، بلکه این یک مسئله کاملاً بشردوستانه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای