ریاض الریس ناشر و روزنامه‌نگار مشهور لبنانی درگذشت

ریاض الریس ناشر و روزنامه‌نگار مشهور لبنانی درگذشت

یکشنبه, 27 سپتامبر, 2020 - 23:30

ریاض نجیب الریس روزنامه‌نگار و ناشر مشهور لبنانی پس از تحمل بیماری، در سن ۸۳ سالگی در بیروت درگذشت.

الریس در سال ۱۹۳۷ در دمشق متولد شد، اما در بیروت به تحصیل و کار مشغول شد. وی همچنین تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه کمبریج ادامه داد.

 او به یکی از فرزندان نسلی تبدیل شد که گروهی از نمادها و چهره‌ها به آن تعلق داشتند که از مدارس و دانشگاه‌های بریتانیایی و آمریکایی فارغ‌التحصیل شدند و از جدی‌ترین مدافعان هویت عرب بودند.

با این حال، ریاض نجیب الریس به دو شهر دمشق و بیروت باقی ماند و آرزو داشت که «اگر لبنانی‌ها سوری‌ها را بیشتر درک کنند، و اگر سوری‌ها بیشتر از لبنانی‌ها بیاموزند».

 او به عنوان روزنامه‌نگار و ناشر بسیاری از کتاب‌ها از طریق یک مؤسسه انتشاراتی کار می‌کرد. او خود را «روزنامه‌نگار بازنشسته» خواند، در حالی که بازنشسته نبود، بلکه در سال‌های اخیر نارسایی کلیوی او را زمین گیر کرد.

وی همچنین به رغم ضعف بدنی، به نوشتن ادامه داد و در مورد تجربه روزنامه‌نگاری، فرهنگی و زندگی خود در سی کتاب که روایتگر حوادث آسیا، آفریقا و اروپا در دهه ۱۹۶۰ است، صحبت کرد، زمانی که او به عنوان خبرنگار عربی جنگ کار می‌کرد و وقایع را میدانی پوشش می‌داد، که بیشتر آنها هنوز با وقایع امروز، از جمله جنگ ویتنام، اولین کودتای نظامی در اروپا در یونان و وقایع قبرس مرتبط است.

وی همچنین به تأسیس نشریات ادبی، شعر و اندیشه کمک کرد؛ همه کسانی که او را می‌شناختند، در جلسات او در انتشارات بیروت شرکت می‌کردند و تأکید او مبنی بر اینکه آزادی اولین و مهمترین ستون روزنامه‌نگاری است، را به یاد دارند.

دوره مجله‌هایی که وی منتشر می‌کرد کوتاه بود، از جمله «النقاد»، که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ در بیروت منتشر شد.

نجیب ریاض الریس درگذشت در حالی که او آرزو داشت که مجدداً «القبس»، روزنامه پدرش، نجیب الریس را از دمشق منتشر کند. در پایتخت سوریه دو دهه پیش، او سعی کرده بود «رؤیای» خود را عملی کند، اما نتیجه ای نداشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای