ارمنستان: ترکیه ۴ هزار نیروی مسلح را از سوریه به آذربایجان اعزام کرد

ارمنستان: ترکیه ۴ هزار نیروی مسلح را از سوریه به آذربایجان اعزام کرد

دوشنبه, 28 سپتامبر, 2020 - 20:45
یک سرباز آذربایجانی سوار بر خودروی زرهی در باکو (رویترز)

در میان جنگ بر سر منطقه جدایی طلب قره باغ، سفیر ارمنستان در روسیه گفته‌است ترکیه چهار هزار نیروی مسلح را از شمال سوریه به آذربایجان اعزام کرده‌است. باکو اما این مسئله را رد کرد.

به نوشته خبرگزاری اینترفکس به نقل از این سفیر، جنگجویان در نبردها در قلمرو واقع در داخل آذربایجان می‌جنگند اما توسط ارامنه اداره می‌شوند.

در مقابل، حکمت حاجی‌یف یکی از دستیاران الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان امروز (دوشنبه) این مسئله را رد کرده‌است. او در این خصوص گفته‌است: «شایعات دربارهٔ نظامیانی که گفته می‌شود از سوریه به آذربایجان اعزام شده‌اند، اقدام تحریک‌آمیز دیگری از طرف ارمنستان و کاملاً بی‌معنی است».

نیروهای ارمنستان و آذربایجان برای دومین روز، دوشنبه، به دلیل اختلاف بر سر منطقه قره باغ، آتش سنگین رد و بدل کردند و آنها اتهامات استفاده از توپخانه سنگین را رد و بدل کردند.

این جنگ شدیدترین جنگ از سال ۲۰۱۶ است و نگرانی‌ها را در مورد ثبات در منطقه قفقاز جنوبی، یک راهرو از خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است را دوباره افزایش داده‌است.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در پی حملات اخیر ارمنستان حکم بسیج مشمولان خدمت وظیفه عمومی سربازی در کشورش را امضا کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه نیز گفت که از زمان آغاز درگیری با نیروهای ارمنی، شش غیرنظامی کشته و ۱۹ نفر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از نماینده وزارت دفاع ارمنستان گفته‌است که ۲۰۰ ارمنی زخمی شده‌اند.

منطقه جدایی طلب قره باغ نیز از کشته شدن ۱۵ سرباز نیروهای خود خبر داد و گفت که برخی از مناطق را که روز یکشنبه از دست داده بود دوباره به دست گرفت و آذربایجان از توپخانه سنگین در بمباران استفاده می‌کرد.

به گفته وزارت دفاع آذربایجان، نیروهای ارمنی شهر تاتار را بمباران کردند.

مقامات قره باغ روز یکشنبه اعلام کردند که پس از حمله هوایی و توپخانه ای آذربایجان، ۱۶ سرباز خود کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای