کشف ۵۹ تابوت ۲۶۰۰ ساله دودمان ۲۶ فراعنه مصر

کشف ۵۹ تابوت ۲۶۰۰ ساله دودمان ۲۶ فراعنه مصر

یکشنبه, 4 اکتبر, 2020 - 16:00
وزیر آثار باستانی مصر در جریان بازدید از منطقه سقاره در جیزه ۳ اکتبر و اعلام کشف آثار باستانی و برخی از تابوت های کشف شده در منطقه سقاره

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف ۵۹ تابوت با قدمت ۲۶۰۰ ساله در منطقه تاریخی سقاره در جیزه خبر داد که متعلق به دودمان ۲۶ فراعنه است. 


این وزارتخانه با اعلام اینکه تابوت های کشف شده سالم و مهر و موم شده هستند افزود تابوت های بیشتری هم وجود دارد که هنوز کشف نشده است.


دکتر خالد العنانی وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر روز شنبه (۳ اکتبر) در نشست خبری که با حضور شماری از سفرای کشورهای خارجی در مصر و گروهی از هنرمندان و چهره های شناخته شده برگزار شد افزود «باستان شناسان مصری سه هفته پیش موفق به کشف یک چاه شدند که در آن ۱۳ تابوت قرار داشت و پس از حفاری بیشتر چاه دیگری کشف کردند که در آن ۱۴ تابوت دیگر قرار داشت. چاه سوم هم کشف شد و مجموع تابوت های باستانی کشف شده به ۵۹ عدد رسید. این تابوت ها مهر و موم و متعلق به دودمان ۲۶ فراعنه هستند».


او خاطر نشان کرد «کشف این ۵۹ تابوت سرآغاز کشف آثار بیشتر در این منطقه باستانی است. باستان شناسان مصری روز چهارشنبه گودال دیگری کشف کردند که در آن چندین تابوت قرار دارد. این تابوت ها روی هم تلنبار شده اند و هنوز تعداد آنها مشخص نشده است».


دکتر حسین عبد البصیر رییس موزه آثار باستانی کتابخانه اسکندریه به الشرق الاوسط گفت «دودمان ۲۶ فراعنه از سال ۶۶۴ تا ۵۲۶ پیش از میلاد در دوره رنسانس حکمرانی می کردند. بسماتیک و احمس دوم و آمازیس از جمله فراعنه شناخته شده دوره صاوی هستند. فراعنه دوره صاوی از منطقه صا الحجر در شهر سمنود واقع در استان الغربیه هستند. این دودمان آداب و رسوم دوران طلایی را احیا کرده و به هنر و آداب جنبه بومی بخشید».


عملیات کشف آثار باستانی در این منطقه با بهره گیری از ویدیو انجام شد. مقام های وزارت گردشگری و آثار باستانی می گویند این بزرگ ترین کشف پس از کشف ۳۲ تابوت دودمان ۲۲ فراعنه در سال گذشته در شهر العساسیف در الاقصر است.


دکتر مصطفی وزیری دبیر کل شورای عالی آثار باستانی در نشست خبری گفت «کاوش آثار باستانی در این منطقه در ماه آوریل ۲۰۱۸ آغاز شد و پس از ۹ متر حفاری انتظار داشتیم گربه های مومیایی کشف کنیم و واقعا هم این اتفاق افتاد و یک مقبره گربه های مومیایی شده باستت، خدای گربه ها را کشف کردیم. عملیات کاوش و حفاری که جلوتر می رفت به یک شیر کوچک مومیایی شده و یک مانگوس مومیایی شده بر خوردیم. بعد از آن هم اکتشافات دیگری مثل کشف مقبره واح تی، کاهن دربار نفریر کارع کاکای از دودمان پنجم پادشاهان مصر و مقبره های فراوان دیگری انجام شد».


وزیری افزود «مرحله بعدی حفاری اول آوریل آغاز شد. پس از ۸ متر حفاری یک چاه ۱۱ متری کشف کردیم و آثار بیشتری یکی پس از دیگری در این منطقه کشف شد».


عبد البصیر گفت «دودمان ۲۶ از چاه به عنوان مقبره استفاده می کردند. آنها چاه در سنگ حفر می کردند که برخی از آنها ۳۰ متری بودند و تابوت ها را آنجا می گذاشتند».


او افزود «گورهای دسته جمعی در این دوره رواج داشت و از تابوت به جای قبر استفاده می کردند و آنها را با نقاشی و آداب و رسوم سوگواری تزیین می کردند. این تابوت ها مثل یک مقبره بودند».


منطقه سقاره در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و هرم پلکانی زوسر، نخستین بنای عظیم سنگی جهان در این منطقه قرار دارد.


العنانی یادآور شد «این اولین اکتشاف پس از شیوع کوید ۱۹ است».


العنانی دو تابوت فراعنه را جلوی سفرای کشورهای خارجی و دیگر حاضران باز کرد و گفت «انگار دیروز مومیایی شده اند و سالم هستند. تمام تابوت ها به موزه بزرگ مصر فرستاده می شوند».


ده ها مجسمه و مجموعه جواهرات فراعنه از جمله یک تندیس ۳۵ سانتیمتری برنزی و سنگ های یاقوتی نفرتوم از جمله خدایان مصر باستان نیز کشف شده است.


عبد البصیر افرود «نفرتوم به عنوان خدای زیبایی شناخته می شده و پتاح پدر نفرتوم خدای صنعتگران و معمارگران و سخمت، مادر نفرتوم ایزد بانوی قدرت و شفا است».


وزیری گفت «تابوت های کشف شده متعلق به کاهنان و چهره های ارشد حکومت دودمان ۲۶ هستند. حفاری در این منطقه برای کشف تابوت های دیگر و شناسایی هویت افرادی که در اینجا دفن شده اند ادامه دارد».


دکتر زاهی حواس وزیر پیشین آثار باستانی مصر نیز در این باره گفت «اکتشاف این تابوت ها خیره کننده است. آنها سالم هستند و انگار همین دیروز دفن شده اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای