ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به بمباران مناطق غیرنظامی متهم کردند

ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به بمباران مناطق غیرنظامی متهم کردند

دوشنبه, 5 اکتبر, 2020 - 13:30
تصویری از تانک‌هایی که به گفته مقامات ارتش آذربایجان در هنگام نبرد با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی مصادر شده‌است (AFP)

ارمنستان و آذربایجان روز دوشنبه، در نهمین روز از خونین‌ترین نبردها در منطقه قفقاز جنوبی در بیش از یک ربع قرن گذشته، یکدیگر را به حمله به مناطق غیرنظامی متهم کردند.

صدها نفر در تازه‌ترین جنگ علیه قره باغ، محوطه کوهستانی متعلق به آذربایجان طبق قوانین بین‌المللی، اما دارای ساکنان ارمنی و تحت سلطه ارمنی تبارها، کشته شدند.

مقامات منطقه قره باغ اعلام کردند که نیروهای آذربایجانی حملات موشکی به پایتخت آن خانکندی را آغاز کردند، در حالی که آذربایجان گفت که ارمنستان به چندین شهر خارج از منطقه جدایی طلب موشک زدند.

فهرام بوگوسیان سخنگوی رهبر این منطقه جدایی طلب گفت: «دشمن در حال شلیک موشک به سمت خانکندی و شوشی است. پاسخ ما به تأخیر نخواهد افتاد».

شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان نیز گفت: «نبردهای شدید ادامه دارد».

آذربایجان گفت که ارمنستان حملات موشکی به مناطق پرجمعیت و زیرساخت‌های غیرنظامی در آذربایجان انجام داده‌است.

وزارت دفاع آذربایجان گفت که سیستم راداری آن پرتاب‌ها را از خاک ارمنستان ثبت کرده‌است.

آرسرون هوهنیسیان یک مقام وزارت دفاع ارمنستان نیز گفت: «این کاملاً غلط و گمراه کننده است که بگوییم ارمنستان به مناطق آذربایجان آتش گشوده‌است».

درگیری‌ها در سال ۱۹۹۰ نیز ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشته بود اما درگیری‌های جاری شدیدتر است و جنگ در خارج از منطقه قره باغ در حال گسترش است.

 این درگیری‌ها نگرانی‌های بین‌المللی را در مورد ثبات در قفقاز جنوبی، جایی که خطوط لوله انتقال گاز و نفت آذربایجان به بازارهای جهانی منتقل می‌شود، ایجاد کرده‌است.

این درگیری می‌تواند به درگیری سایر قدرت‌های منطقه ای منجر شود، زیرا ترکیه از آذربایجان حمایت می‌کند، در حالی که ارمنستان با روسیه پیمان دفاعی دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای