تأکید مصر، عراق و اردن بر لزوم حل و فصل سیاسی در لیبی

تأکید مصر، عراق و اردن بر لزوم حل و فصل سیاسی در لیبی

شکری دربارهٔ تلاش «طرف‌های منطقه‌ای» برای ایجاد بی‌ثباتی هشدار داد
چهارشنبه, 14 اکتبر, 2020 - 08:30

بحران لیبی جلسه سه جانبه وزرای خارجه مصر، اردن و عراق را در قاهره تحت الشعاع خود قرار داد، جایی که آنها بر ضرورت گفتگوی آرام میان طرف‌های لیبی جهت بازگرداندن ثبات و پایبندی خود به حل و فصل سیاسی در این کشور تأکید کردند.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در نشست مشترک با همتایان اردنی و عراقی خود بر سازوکار هماهنگی میان سه کشور تأکید کرد و گفت: همکاری سه جانبه در راستای منافع ملت‌های سه کشور است و علیه هیچ طرفی نیست. توافق در بسیاری از زمینه‌ها حاصل شد و ما بر عدم مداخله در امور داخلی کشورهای عربی تأکید کردیم و دیدگاه‌های مشترک از بابت حفظ امنیت ملی عربی و چالش‌های فراروی کشورهای عربی بررسی شد.

وزیر خارجه مصر دربارهٔ پرونده لیبی نیز گفت: مصر از همان ابتدا بر حل سیاسی بحران لیبی بدون مداخله خارجی تأکید کرد.

 شکری افزود: برخی طرف‌های منطقه‌ای هستند که برای بی‌ثبات‌سازی لیبی از طریق ارسال عوامل مخرب به این کشور تلاش می‌کنند که باید موضعی بین‌المللی در قبال این تلاش‌های لحاظ شود.

در این زمینه، شکری به گفتگوهایی که در مصر دربارهٔ اوضاع نظامی و بحث در مورد قانون اساسی لیبی انجام شده اشاره کرد و گفت که همه این امور «قطعاً به این بستگی دارد که برادران در لیبی به یک هماهنگی سیاسی به دور از درگیری نظامی برسند که می‌تواند به ترسیم نقشه راه برای آینده کمک کند و منجر به انتخابات دوباره شود و از طریق آن مردم لیبی اراده خود را ابراز و وضعیت را در آنجا تثبیت کنند».

سامح شکری همچنین گفت که سه کشور در خصوص همکاری‌ها در حوزه انرژی، بازسازی و برق رایزنی کردند.

ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن نیز به نقش قاهره در لیبی با هدف پایان دادن به درگیری و دست‌یابی به راه‌حل سیاسی در این کشور اشاره کرد.

در ادامه، فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که در این نشست سه جانبه به موضوعات سیاسی پرداخته شد. او گفت که «موضع دولت عراق در این زمینه روشن است و بر اساس اهمیت گفتگو برای حل همه مشکلات است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای