دیپلمات بازداشتی ایران به اتهام تروریسم ۲۷ نوامبر محاکمه می‌شود

دیپلمات بازداشتی ایران به اتهام تروریسم ۲۷ نوامبر محاکمه می‌شود

پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 09:45

منابع قضایی به خبرگزاری فرانسه گزارش دادند که اسدالله اسدی یکی از دبیران سفارت ایران در اتریش در ارتباط با پرونده طراحی حمله تروریستی به همایش مجاهدین در پاریس، قرار است ۲۷ نوامبر در بروکسل محاکمه شود.

به گفته این منابع ، انتظار می‌رود دادگاه طی دو روز، در تاریخ ۲۷ نوامبر و ۳ دسامبر برگزار شود و دادگاه کیفری بعداً پس از مشورت با قضات، رای خود را صادر کند.

مخالفان ایرانی که موری هیف این دیپلمات قرار طرفته بوینی، اسدالله اسدی را «مغز متفکر» این حمله ناکام معرفی می‌کنند که در اوایل تابستان ۲۰۱۸ توسط دادگستری بلژیک فاش شد.

در آن زمان، وی یک دیپلمات رسمی در سفارت ایران در وین بود.

وی در آلمان دستگیر و در اکتبر ۲۰۱۸ به بلژیک تحویل داده شد و در آنجا به مدت دو سال زندانی بود.

اسدی به جرم «سوءقصد به روش تروریستی» و «مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی» با سه همدست خود محاکمه خواهد شد که ممکن است به همین اتهامات به حبس ابد نیز محکوم شوند.

در میان این شرکا، یک زوج بلژیکی ایرانی الاصل وجود دارند که در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ در بروکسل دستگیر شدند. آنها ۵۰۰ گرم مواد منفجره و یک قبضه اسلحه در ماشین خود به همراه داشتند.

این تجهیزات، طبق تحقیقات، قرار بود در همان روز برای حمله به ویلپنت در پاریس در هنگام گردهمایی سالانه مجاهدین خلق (مخالفان ایرانی) استفاده شود.

دستگیری این زوج، که توسط دادستان فدرال بلژیک فاش شد، تحقیقات را به سمت آلمان و فرانسه هدایت کرد، جایی که مظنون دیگری در تابستان دستگیر شد.

پرونده ای که دادگستری بلژیک با اطمینان بیشتر آن را بر عهده گرفت، باعث تنش دیپلماتیک، به ویژه بین فرانسه و ایران شد.

مقامات فرانسه در اکتبر ۲۰۱۸، وزارت اطلاعات ایران را به برنامه‌ریزی این نقشه متهم کردند، اما تهران به شدت آن را انکار کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای