شهر باستانی العلا پایان اکتبر آماده پذیرش گردشگر می شود

شهر باستانی العلا پایان اکتبر آماده پذیرش گردشگر می شود

شماری از بناهای تاریخی العلا مرمت شدند
پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 13:15
توسعه بناهای تاریخی العلا در چند ماه گذشته انجام شد (الشرق الاوسط)

هیات پادشاهی استان العلا از آمادگی این منطقه برای پذیرش گردشگران و پایان اجرای طرح جامع توسعه تعدادی از بناهای تاریخی العلا خبر داد.


این نهاد افزود «منطقه حجر که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده از ۳۱ اکتبر آماده پذیرش گردشگر می شود. منطقه باستانی بنی لحیان و کوه عکمه پس از عملیات توسعه و مرمت در چند ماه گذشته برای اولین بار به روی عموم برای بازدید باز می شوند».


هیات پادشاهی العلا توضیح داد «ساکنان بومی با توجه به پروتکل های بهداشتی می توانند روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر به طور رایگان از بناهای تاریخی بازدید کنند. وزارت بهداشت سعودی پروتکل های بهداشتی اجباری در راستای کنترل شیوع کرونا و راهنمای «گردشگری امن» منتشر کرده است. یکی از شرایط این است که خرید بلیت پیشاپیش صورت می گیرد و حرارت بدن مسافران با دستگاه های تب سنج در فرودگاه کنترل می شود و گردشگران باید فاصله اجتماعی را رعایت و به محدودیت های اعمال شده در اماکن و بناهای تاریخی و بقیه جاها توجه کنند».


فیلیپ جونز رییس اداره بخش گردشگری و بازاریابی هیات پادشاهی استان العلا گفت «دست اندرکاران در این سازمان به رغم مشکلات و محدودیت های فعالیت های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در کشورهای جهان تلاش زیادی انجام دادند تا به این مرحله مهم کنونی رسیدیم و اکنون مرحله بعدی یعنی سفر به اعماق تاریخ در العلا آغاز شده است».

جونز با اشاره به توسعه و افرایش برنامه های گردشگری در العلا گفت «ما تلاش کردیم تا گردشگران با بازدید از این اماکن تاریخی و آثار طبیعی گوهر پنهان العلا را مشاهده کنند».


او در ادامه گفت «ما گروه کاری کامل برای فراهم کردن مقدمات پذیرش گردشگران داریم و از اینکه فرصتی برای ساکنان بومی منطقه ایجاد کردیم تا پیش از گردشگران از اماکن تاریخی شان بازدید کنند ذوق زده هستیم. ما در حال تنظیم برنامه های گردشگری هستیم و صاحبنظران و کارشناسان صنعت سفر و توریسم با ما حضور دارند که با همکاری همدیگر نظام یکپارچه و تمام عیار برای رزرو و برنامه های گردشگری تنظیم کنیم. ما در نظر داریم گردشگران یک تجربه فراموش نشدنی و راحت و ارزشمند در العلا داشته باشند. وقتی صدور ویزای گردشگری از سرگرفته شود ما نیز آماده پذیرش از گردشگران خارجی خواهیم بود».

برنامه های گردشگری زمستانی در العلا به زودی اعلام می شود و جزئیات فعالیت های ماجراجویانه و غیره طی چند هفته دیگر منتشر می گردد. گمانه زنی ها حاکی از تنظیم برنامه های متنوع زمستانی در سه ماه نخست ۲۰۲۱ است. شهر قدیمی العلا نیز برای نخستین بار در دسامبر ۲۰۲۰ به روی عموم باز می شود.

گردشگران در العلا در فرودگاه این شهر از امکانات ویژه از جمله حمل و نقل راحت و مدرن در تمام این استان از جمله اماکن باستانی و قدیمی برخوردار خواهند شد. 


دو مرکز اطلاعات گردشگران نیز به تازگی شروع به فعالیت کرده اند. پرواز خطوط هوایی سعودی از ریاض و جده و دمام به العلا انجام می شود. العلا با ماشین سه ساعت با شهر مدینه و فرودگاه تبوک فاصله دارد. گردشگران با خودرو در یک سفر دو ساعت و نیمه می توانند از جاذبه های سواحل دریای سرخ بازدید کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای