یونان «دخالت» ترکیه در قره باغ را محکوم کرد

یونان «دخالت» ترکیه در قره باغ را محکوم کرد

جمعه, 16 اکتبر, 2020 - 14:30
وزیر امور خارجه یونان نیکوس دندیاس (سمت چپ) و وزیر خارجه ارمنستان زهراب مناتزاکانیان در ایروان (EPA)

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجهٔ یونان، دخالت ترکیه در بحران کنونی منطقه مورد مناقشه جمهوری آذربایجان و ارمنستان را محکوم کرد.

وزیر امور خارجهٔ یونان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ارمنی خود، زهراب مناتزاکانیان گفت: «دخالت آنکارا در این درگیریِ دیگر بسیار نگران‌کننده است».

وی گفت که «برای ارمنستان و یونان مشکل مشترک وجود دارد که ترکیه است».

او ترکیه را به بی‌توجهی به درخواست‌های متعدد اتحادیهٔ اروپا برای احترام به مشروعیت بین‌المللی متهم کرد.

منطقه قره که دارای اکثریت ارمنی دارد، همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، پس از جنگی در دهه نود، از آذربایجان جدا شد. این درگیری‌ها که قبلاً به‌طور کامل متوقف نشده بودند، در پایان ماه سپتامبر از سر گرفته شد و بر اساس گزارش‌ها منجر به کشته شدن بیش از ۷۰۰ نفر شد.

ترکیه نزدیکترین متحد به باکو است. چندین گزارش حاکی از تقویت خطوط مقدم جبهه با مبارزان سوری وفادار به ترکیه منتشر شده‌است.

تنش در روابط بین ترکیه و یونان حاکم است، در صحنه ای که مستقیماً به اختلافات دریایی بین دو کشور در شرق مدیترانه برمی گردد، جایی که در آنجا اکتشاف برای منابع انرژی مانند گاز و نفت وجود دارد.

باکو در آغاز ماه اکتبر آتن را متهم کرده بود که چشم خود را از هجوم مبارزان ارمنی از طریق یونان برای جنگ در کنار نیروهای جدایی طلب چشم بسته‌است، که باعث اعتراض یونان شد و منجر به احضار سفیران دو کشور شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای