ایران با تعیین سفیر در صنعا پشتیبانی خود از حوثی‌ها را تقویت کرد

ایران با تعیین سفیر در صنعا پشتیبانی خود از حوثی‌ها را تقویت کرد

مردم ناراضی یمن خواستار واکنش به رفتار خصمانه تهران شدند
شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 20:00

ایران با اعزام سفیر به گروه وفادار به خود در صنعا، پشتیبانی سیاسی و نظامی خود را از شبه نظامیان کودتاگر حوثی در یمن تقویت کرده‌است که این اقدام نارضایتی گسترده‌ای را در افکار عمومی یمن همراه با مطالبه از دولت مشروع برای واکنش به این گام خصمانه تهران را به همراه داشته‌است.

تهران سالها از اذعان رسمی به گروه حوثی اجتناب می‌کرد، تا اینکه این گروه، در آگوست ۲۰۱۹، ابراهیم الدیلمی یکی از نزدیکان به رهبر این گروه را به عنوان سفیر ادعایی در تهران منصوب کرد، تهران نیز او را به رسمیت شناخت و دفتر سفارت یمن را تحویل وی داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (شنبه) در پاسخ به سؤال خبرگزاری فارس دربارهٔ ورود سفیر جدید ایران به یمن ضمن تأیید این خبر گفت که حسن ایرلو سفیر تام‌الاختیار و فوق‌العاده ایران در یمن وارد صنعا شده‌است.

به گفته وی، ایرلو به زودی رونوشت استوارنامه خود را به هشام شرف وزیر خارجه کودتا و استوارنامه خود را به مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی کودتا در یمن تقدیم خواهد کرد.

در حالی که ایران راه ورود ایرلو به صنعا را فاش نکرده‌است، منابع مطلع در صنعا گزارش دادند که وی چهارشنبه گذشته با هواپیمای عمانی وارد شد که ۲۸۳ بیمار حوثی مجروح را که تحت معالجه بودند منتقل می‌کرد. این نقل و انتقال به عنوان بخشی از توافق با واشینگتن که بر اساس آن حوثی‌ها دو بازداشت شده با تابعیت آمریکایی و جسد نفر سوم را آزاد کردند.

رسانه‌های وابسته به گروه حوثی در آن زمان تأکید کردند که سایر اعضای این گروه که تعداد آنها مشخص نشده‌است نیز صنعا را به مقصد مسقط ترک کردند تا تحت معالجه قرار بگیرند.

فعالان یمنی، سازمان ملل و هواپیماهای آن را به تسهیل ورود فرماندهان و کارشناسان ایرانی به یمن برای کمک به استقرار حکم کودتا و پشتیبانی نظامی از آن، انتقال تکنیک‌های تولید مواد منفجره و آموزش ترکیب قطعات موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین قاچاقی متهم می‌کنند.

رسانه‌های حوثی چند روز پیش گزارش دادند که یک هواپیمای سازمان ملل متحد عبدالله صبری را پس از انتصاب او به عنوان سفیر حوثی‌ها در نزد رژیم سوریه، به جای نائف القانص، به دمشق منتقل کرد.

این رسانه‌ها همچنین اظهار داشتند که این گروه عبدالملک العجری یکی از رهبران و نظریه‌پرداز وفادار خود را به عنوان سفیر در دوحه منصوب خواهد کرد.

فعالان یمنی می‌گویند که دولت قانونی باید به این گام ایران به دلیل نقض حاکمیت، اصرار برای طولانی شدن جنگ و نقض قوانین و تصمیمات بین‌المللی پاسخ دهد.

در این زمینه، فارس البیل پژوهشگر سیاسی یمن به الشرق الاوسط گفت، "این اقدام را می‌توان اعتراف رژیم ایران به مسئولیت خود در فاجعه در یمن و چالشی برای جامعه جهانی و تلاش‌های آن برای صلح دانست و نباید از سوی دولت قانونی بی پاسخ بماند، "این سفیر وارد کشور شده در حالی که همه مبادی ورود و خروج تحت نظارت هستند و باید با یک حرکت دیپلماتیک گسترده مواجه شود."

البیل گفت: "این گام تحریک آمیز پیامی از سوی رژیم ایران است که به روشنی در برابر صلح در یمن ایستاده و بازوی حوثی خود را برای تشدید و پیچیدگی بیشتر مسئله تحت فشار قرار می‌دهد".

البیل اظهار کرد که تهران اجازه نمی‌دهد حوثی‌ها به حلقه صلح نزدیک شوند. وی افزود: "جامعه بین المللی اگر بخواهد مسئله یمن را حل کند باید معادله را از نو تنظیم کند. ایران مسئول جنگ و ویرانی است و همه تلاش‌های صلح را رد می‌کند و تا زمانی که تلاش‌های بین المللی مطابق با این چشم انداز انجام نشود، صلح در یمن از دسترس خارج می‌شود و دایره ویرانی در منطقه گسترش می‌یابد."

یمن رابطه دیپلماتیک خود را با تهران در ۲ اکتبر ۲۰۱۵ قطع کرد و رژیم ایران را ملزم به رعایت مفاد ماده ۴۵ کنوانسیون وین دربارهٔ روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ و محافظت از مقرهای نمایندگی دیپلماتیک یمن در تهران کرد.

رسانه‌های ایرانی سال گذشته، دیدار الدیلمی سفیر حوثی‌ها با علی خامنه ای رهبر ایران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه وی مخابره کردند.

این هیئت نامه‌ای از عبدالملک حوثی رهبر این گروه شبه‌نظامی را تحویل خامنه ای داد. در این نامه بیعت گونه الحوثی نوشته: «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام و ولایت علی بن ابی طالب می‌دانیم». پس از آن، ایران، حوثی‌ها را به رسمیت شناخت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای