جراحت دیپلمات تایوانی پس از درگیری با دیپلمات‌های چین

جراحت دیپلمات تایوانی پس از درگیری با دیپلمات‌های چین

سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 09:45
 جسیکا لی نماینده تایوان در حال سخنرانی در مراسم روز ملی تایوان در کشور فیجی (دفتر تایپه در فیجی)

یک مقام ارشد تایوانی گفت که یک دیپلمات تایوانی پس از آنکه تلاش کرد تا جلوی دو دیپلمات چینی را بگیرد که می‌خواستند به زور وارد بخش پذیرش یک مهمانی شوند، مجروح و راهی بیمارستان شد.

این مسئله نگرانی فزاینده دربارهٔ تاکتیک‌های تهاجمی پکن به عنوان بخشی از دیپلماسی موسوم به «گرگ جنگجو» را برجسته می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، هری تسنگ معاون وزیر خارجه تایوان در سخنرانی در پارلمان این کشور گفت: این نشست هشتم اکتبر در روز ملی تایوان و از سوی دفتر نمایندگی تایوان در فیجی برگزار شده بود.

به گفته او، دو دیپلمات چینی در کشور فیجی به سمت بخش پذیرش یک نشست هجوم بردند تا اطلاعاتی را دربارهٔ شرکت کنندگان در این نشست به دست بیاورند و از لیست اسامی عکس بگیرند که دیپلمات‌های تایوانی در تلاش برای جلوگیری از این اقدام آنها وارد عمل شدند اما یکی از آنها به دلیل جراحت به سر راهی بیمارستان شد.

وزارت امور خارجه تایوان دیپلماسی «گرگ‌های جنگجو» در چین، را به عنوان نقض قانون و رفتار متمدنانه محکوم کرد.

وانگ تینگوی نماینده مجلس تایوان در توییتر خود نوشت: «ما نمی‌توانیم به چین اجازه دهیم که هر طور که بخواهد قلدری کند… من به‌طور کامل از دیپلمات‌هایمان در فیجی اعلام حمایت می‌کنم».

در مقابل، سفارت چین در فیجی امروز در بیانیه ای گفت که این اتهامات «کاملاً با واقعیت‌ها مغایرت دارد».

این سفارتخانه اضافه کرد که در اثر اقدام «تحریک آمیز» کارکنان دفتر تجارت تایپه در فیجی، یک دیپلمات چینی زخمی شد و از پلیس محلی خواسته‌است تا تحقیقات مربوطه را انجام دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای