تشییع جنازه مفتی دمشق، «مرد سازش‌ها» در حومه پایتخت

تشییع جنازه مفتی دمشق، «مرد سازش‌ها» در حومه پایتخت

شنبه, 24 اکتبر, 2020 - 00:15

پیکر محمد عدنان الافیونی مفتی دمشق که بر اثر انفجار در غرب پایتخت سوریه کشته شد، روز جمعه تشییع شد.

خبرگزاری سوری سانا گزارش داده‌است که کشته شدن الافیونی، «بر اثر انفجار تروریستی یک بمب کنار جاده ای در منطقه قدسیا در ریف دمشق در پنج شنبه شب رخ داد».

وزارت اوقاف سوریه نیز الافیونی (۶۶ ساله) را از بزرگان علمای سوریه و جهان اسلامی توصیف کرد و گفته که او «مرکز اسلامی شام برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی» را مدیریت می‌کرد.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، الافیونی یکی از برجسته‌ترین روحانیون نزدیک به بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه بود. او نقشی محوری در انعقاد و اجرای توافق‌نامه‌های سازش و تسویه‌های منعقد شده توسط دولت با گروه‌های مخالف و مبارز در حومه پایتخت داشته‌است.

اسد در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶، در یک حضور علنی بی‌سابقه، در حدود سه هفته پس از کنترل داریا توسط ارتش سوریه، پس از بیش از چهار سال محاصره آن از سوی جناح‌های مخالف، از این شهر دیدن کرد.

الافیونی در آن زمان ضمن امامت نماز برای اسد این گونه دعا کرده بود: «داریا با مثال زنده خود، همه سوری‌ها را صدا می‌زند که شما چاره ای جز آشتی و ترک جنگ ندارید».

تاکنون هیچ گروهی قتل الافیونی را برعهده نگرفته‌است. پس از آنکه نیروهای دولتی موفق به کنترل محله‌هایی در پایتخت و بازپس‌گیری از داعش شدند، این گونه حوادث در دمشق بع ندرت اتفاق افتاده‌است.

الافیونی، سمت مفتی دمشق را در سال ۲۰۱۳ پس از کشته شدن شدن محمد رمضان سعید البوطی در انفجاری در دمشق عهده‌دار شد.

«دیده‌بان» گفت که الافیونی «به رئیس رژیم سوریه و دستگاه امنیتی آن بسیار نزدیک است و نقش آن در اجرای بیشتر آشتی‌های حومه دمشق محوری بوده‌است».

مفتی دمشق و حومه آن با نظر اسد در ماه مه ۲۰۱۹ مسئولیت خود را به دست گرفته بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای