آمریکا از گواتمالا و استونی برای درج حزب‌الله در فهرست تروریستی استقبال کرد

آمریکا از گواتمالا و استونی برای درج حزب‌الله در فهرست تروریستی استقبال کرد

یکشنبه, 25 اکتبر, 2020 - 11:45
​​​​​​​ نیروهای حزب‌الله (آرشیو - رویترز)

آمریکا از افزودن حزب‌الله لبنان به لیست کشورهای تروریستی از سوی گواتمالا و استونی استقبال کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از اقدام دولت گواتمالا در قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست تروریستی قدردانی کرد و در توییترش نوشت: «جهان در حال شناخت ماهیت واقعی حزب‌الله است».

پمپئو افزود: «ما از دیگر منطقه می‌خواهیم که اقدام گواتمالا را دنبال کنند تا توانایی آن در طرح حملات تروریستی و جمع‌آوری کمک‌های مالی از بین برود».

وزارت خارجه آمریکا بر این باور است که حزب‌الله مدافع مردم لبنان نبوده، بلکه یک سازمان تروریستی فراملی است که سیاست‌های مخرب ایران را دنبال می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده‌است که حزب‌الله لبنان نیز همچون سازمان القاعده و دولت اسلامی (داعش) عملکردی بین‌المللی دارد و در سال‌های اخیر اقدامات و عملیات‌ها و توطئه‌های آن در قاره آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا مختل شده‌است.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال تأکید کرده که تمایزی میان شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله لبنان قائل نمی‌شود. در بیانیه این وزارتخانه آمده‌است: «ما از همه کشورها می‌خواهیم هر آنچه در توان دارند به کار گیرند تا مانع از عملیات حزب‌الله، بسیج نیرو و تأمین مالی عملیات خود در کشورهایشان گردند».

در همین راستا، دولت استونی نیز تصمیم گرفت دو بخش سیاسی و نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کند.

پس از اعلام این خبر، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی این اقدام کشور استونی را گامی در راستای ممنوعیت ورود اعضای حزب‌الله به اروپا دانست و نوشت: «استونی، با ممنوع کردن ورود تروریست‌های حزب‌الله به خاک خود، گام مهمی علیه این سازمان تروریستی تحت حمایت ایران، برداشت. ما از شرکای اروپایی خود می‌خواهیم که با گرته‌برداری از این اقدام استونی، از ورود حزب‌الله به خاک اروپا پیشگیری کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای