دولت سوریه با عبور از «خط قرمزش»، قیمت نان را افزایش داد

دولت سوریه با عبور از «خط قرمزش»، قیمت نان را افزایش داد

خبرها از توقف فروش نانوایی‌ها در حومه دمشق به دلیل بحران سوخت و آرد حاکی است
شنبه, 31 اکتبر, 2020 - 18:00

دولت سوریه همزمان با توقف فعالیت چندین نانوایی در حومه دمشق به دلیل بحران سوخت و آرد، قیمت یک بسته «نان» را در مناطق تحت کنترل خود افزایش داد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که وزارت تجارت داخلی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان «قیمت فروش یک کیلوگرم نان یارانه ای، بدون کیسه، ۷۵ پوند سوریه و بسته ۱۱۰۰ گرمی در یک کیسه نایلون را ۱۰۰ پوند سوریه» تعیین کرد.

دلیل این اقدام را «وضعیت جنگی و محاصره ناعادلانه ای» دانسته شده که مانع از تهیه گندم و آرد می‌شود. نرخ دلار آمریکا در بازارهای سوریه، بیش از ۲۲۰۰ پوند معامله می‌شود.

طبق این گزارش، نانوایی‌های دولتی در دمشق برای تنظیم صف نان به راه اندازی قفس‌های آهنی روی آورده‌اند.

رادیوی محلی «المدینه» گزارش داد که نائل اسمندر مدیر نانوایی‌های دمشق، از اظهارنظر در مورد صحت تصویر قفس‌ها خودداری کرده و فقط گفته‌است که این روش برای سازماندهی نوبت و جدایی مردان، زنان و نظامیان است، او همچنین اظهار کرد که «فرهنگ نوبت در کشور ما وجود ندارد».

وزارت تجارت داخلی در تلاشی شکست خورده برای حل بحران نان که در سپتامبر گذشته شدت گرفت، سیاست سهمیه بندی توزیع نان را اعمال کرد، به وطری که سهمیه سرانه هر نفر در روز را ۳ نان تعیین کرد، همچنین مقرر کرد که یک بسته (۷ قرص به وزن ۸۰۰ گرم) به یک خانواده دو نفره و دو بسته برای یک خانواده ۴ نفره تخصیص شود.

 همچنین تحویل از طریق «کارت هوشمند» صورت می‌گیرد.

همچنین فروش شیرینی فروشی‌ها خارج از «کارت هوشمند»، به استثنای ۵ درصد از فروش مربوط به موارد خاصی است که فاقد کارت هستند، مانند دانشجویان دانشگاه و ساکنان خارج از استان‌های خود، مطابق جداول نام‌ها، شماره ملی و شماره تلفن، ممنوع اعلام شد.

حسین عرنوس نخست‌وزیر سوریه، دو روز پیش سعی کرد به مردم سوریه «اطمینان» که نان یارانه ای هنوز «یک خط قرمز است که کوچکترین خدشه ای به آن وارد نمی‌شود».

وب سایت روزنامه سوری الوطن نیز گزارش داد که عرنوس گفت گندم خریداری شده از سوی دمشق برای تولید نان فقط به اندازه یک ماه و نیم انجام شده‌است.

این وب سایت طرفدار دولت روز گذشته به نقل از عرنوس، در جلسه ای با اتحادیه‌های کارگری نوشت: «در طول سال جاری، ۶۹۰ هزار تن گندم خریداری شد که ۳۰۰ هزار تن آن در حسکه در شمال شرقی سوریه بود». او مشخص نکرده‌است که مقدار باقی مانده از آن به صورت محلی خریداری شده‌است یا خیر.

اما دفتر عرنوس روز گذشته اظهار کرد که اظهارات نخست‌وزیر باید از مجاری رسمی دریافت شود.

در طول سالهای جنگ، سوریه از کشوری که به خودکفایی در تولید گندم رسیده بود به یک کشور وارد کننده تبدیل شد، زیرا تولید گندم از حدود ۴ میلیون تن به کمتر از ۱٫۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ در سراسر سوریه کاهش یافت که اکثر آن در مناطق شرقی خارج از کنترل رژیم متمرکز است.

دولت سوریه که سال گذشته قراردادی برای واردات یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از روسیه امضا کرد، امسال با توجه به تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا قادر به انجام این کار نیست.

اداره خودمختار همچنین از فروش گندم به دمشق خودداری کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای