فرمانده سنتکام: بغداد خواستار تداوم حضور نظامی آمریکا است

فرمانده سنتکام: بغداد خواستار تداوم حضور نظامی آمریکا است

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 13:00

کنت مکنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) تأکید کرد که دستور دونالد ترامپ مبنی بر کاهش نظامیان آمریکا در عراق به ۲ هزار و ۵۰۰ تن را اجرا خواهند کرد، اما دولت عراق به وضوح نشان داده که خواهان تداوم حضور نظامی ایالات متحده برای مبارزه با داعش است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکنزی روز پنجشنبه ۲۹ آبان در نشست مجازی گفته‌است، آمریکا با حضور نظامی و اقدامات دیپلماتیک در عراق توانسته نقش ایران و داعش را در این کشور محدود کند.

وی افزود: «اخیراً شاهد کاهش این تنش‌ها در خلیج و حملات علیه ما در عراق و جاهای دیگر هستیم، زیرا ایران امیدوار است حکومت عراق از راه سیاسی خواهان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شود».

او تأکید کرد: اما «دولت عراق به وضوح نشان داده که خواهان تداوم همکاری با ایالات متحده و نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش است، این درحالی است که ما به پایان دادن به جنگ علیه داعش ادامه می‌دهیم».

مکنزی که در یک ویدیو کنفرانس با اندیشکده «شورای ملی روابط آمریکایی-عربی» صحبت می‌کرد، گفت: گزارش‌ها حاکی از آن است که داعش همچنان ۱۰ هزار نیرو در عراق و سوریه دارد و همچنان یه خطر واقعی به‌شمار می‌رود.

مکنزی در ادامه اظهار کرد: پیشرفتی که نیروهای عراقی کسب کردند این اجازه را به آمریکا داد تا توان نظامی کنونی خود در عراق را کاهش دهد.

وی همچنین تأکید کرد که نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی باید برای کمک به بغداد در زمینه جلوگیری از بازگشت دوباره داعش و قدرت گرفتن آن در عراق حضور داشته باشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای