چین نتایج نمونه برداری از سطح ماه را در اختیار کشورهای جهان قرار می دهد

چین نتایج نمونه برداری از سطح ماه را در اختیار کشورهای جهان قرار می دهد

پنجشنبه, 17 دسامبر, 2020 - 20:00
ماکت فضا پیمای چانگ ای ۵ چین در یک نشست خبری در پکن (آژانس عکس اروپا)

وو یان هوا معاون رییس سازمان ملی فضایی چین گفت چین نتایج نمونه هایی که از سطح ماه با فضای پیمای چانگ ای ۵ جمع کرده را در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهد.


او افزود «چین با توجه به قوانین بین المللی این کار را انجام می دهد. آمریکا محدودیت های «تاسف آور»ی اعمال و برای همکاری دو جانبه مانع ایجاد کرده و به همین دلیل شاید این اطلاعات را به آمریکا ندهیم».


این فضا پیما در منطقه مغولستان داخلی در شمال چین در بامداد پنجشنبه (۱۷ دسامبر) فرود آمد و نخستین نمونه های جمع شده از سنگ ها و خاک سطح ماه را با خود به زمین آورد. آخرین نمونه های سطح ماه در دهه هفتاد میلادی به زمین رسید. چین سومین کشوری است که به نمونه هایی از سطح ماه دست یافته است.


محققان می توانند با این نمونه های جمع آوری شده اطلاعات بیشتر در مورد ماه و مواد روی سطح آن کسب کنند. این فضا پیما که به نام الهه ماه چین نامگذاری شده آزمونی برای چین است که قدرت این کشور را برای جمع آوری نمونه از فضا پیش از ماموریت دشوارتر دیگر در منظومه شمسی نشان می دهد.


وو گفت «دولت چین با توجه به مقررات همکاری بین المللی و توافقات بین المللی درباره همکاری های دو جانبه و چند جانبه قواعد ویژه در خصوص نحوه توزیع داده ها و نمونه ها از سطح ماه در پیش می گیرد».


او خاطر نشان کرد «ما این اطلاعات را در اختیار کشورها و دانشمندان خارجی که به آن دسترسی ندارند قرار می دهیم و برخی از نمونه ها را بر اساس عرف بین الملل به برخی کشورها اهدا می کنیم».


او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا چین این اطلاعات را به آمریکا خواهد داد یا نه گفت «محدودیت های کنونی آمریکا تاسف آور است». مقصود او اعلام منع همکاری ناسا (سازمان فضایی آمریکا) با چین است.


او در ادامه یادآور شد «دولت چین اطلاعات نمونه برداری از سطح ماه را در اختیار کشورهای همفکر خود قرار می دهد».


او خاطر نشان کرد «همکاری ما بستگی به سیاست آمریکا دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای