هشدار ترکیه به «ارتش لیبی» نسبت به انجام حمله به نیروهایش

هشدار ترکیه به «ارتش لیبی» نسبت به انجام حمله به نیروهایش

یکشنبه, 27 دسامبر, 2020 - 22:15
استقبال فرماندهان لیبیایی و ترکیه ای از خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه پس از ورود وی به طرابلس (AP)

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هشدار داد که کشورش ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی و نیروهایش در شرق لیبی، چنانچه به واحدهای ترکیه حمله کنند، برای ترکیه هدفی «مشروع» خواهند شد.

وزیر دفاع ترکیه در سخنانی در جمع نیروهای ترکیه حاضر در لیبی اظهار کرد که اگر سربازان حفتر به نیروهای ترکیه در لیبی حمله کنند «دیگر جایی برای فرار نخواهند داشت و در هر مکانی که باشند، ارتش ترکیه آنها را هدف قرار خواهند داد».

ترکیه در جنگ لیبی حامی اصلی دولت وفاق ملی در این کشور است و سال هاست که از آن در برابر خلیفه حفتر حمایت می‌کند.

بعد از یک سلسله مذاکرات برای برون رفت از بحران لیبی، آتش‌بس میان دو طرف در ماه اکتبر سال جاری (۲۰۲۰) امضا شد و سازمان ملل متحد تلاش می‌کند تا دو طرف را به مذاکره سیاسی با هدف پایان دادن به درگیری‌های داخلی ترغیب کند.

خلیفه حفتر روز پنجشنبه ۲۴ دسامبر، با اشاره به نیروهای ترکیه در لیبی از حضور «اشغالگر» و «استعمارگر» سخن گفته و از طرفداران خود خواسته بود که آن‌ها را از این کشور بیرون برانند.

خلیفه حفتر در مراسمی به مناسبت شصت و نهمین سالروز استقلال لیبی اعلام کرد: «تا زمانی که نیروهای اشغالگر و استعمارگر ارتش ترکیه در لیبی حضور دارند، ما به صلح نخواهیم رسید».

از سوی دیگر، یک هیئت سیاسی و نظامی مصری برای اولین بار از سال ۲۰۱۴، وارد طرابلس شد.

شش تن از مقامات ارشد دستگاه اطلاعات و وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع به ریاست معاون سازمان اطلاعاتی مصر در این هیئت حضور دارند و قرار است با تعدادی از مقامات ارشد شورای ریاستی لیبی، دولت، وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه و اطلاعات لیبی دیدار کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای