حاتم علی کارگردان سرشناس سوری درگذشت

حاتم علی کارگردان سرشناس سوری درگذشت

سه شنبه, 29 دسامبر, 2020 - 21:45
حاتم علی کارگردان سرشناس سوری (صفحه فیسبوک)

حاتم علی کارگردان سوری، صبح امروز سه شنبه، بر اثر سکته قلبی در سن ۵۸ سالگی در قاهره درگذشت.

حاتم علی، دانش‌آموخته گروه بازیگری هنرهای نمایشی در مرکز عالی هنرهای نمایشی دمشق در سال ۱۹۸۶ بود. او کار خود را با کارگردانی هیثم حقی در سریال «دائرة النار / دایره آتش» در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد. در اواسط دهه نود، او با ارائه فیلم‌های سینمایی و تعدادی سریال کوتاه به کارگردانی پرداخت.

او سه نمایشنامه با عنوان «الحصار / محاصره» و با همکاری «زیناتی قدسیه» کارگردان تئاتر نوشت. وی همچنین نمایشنامه «حکایة مسعود / داستان مسعود» را با همان کارگردان نوشت. «مات ۳ مرات / او ۳ بار درگذشت» در سال ۱۹۹۶، «البارحة- الیوم- وغدًا / دیروز - امروز - و فردا» در سال ۱۹۹۸ و «أهل الهوی / جماعت عاشق» در سال ۲۰۰۳ دیگر کارهای نمایشی هستند که وی آنها را نوشت.

حاتم علی سریال «الزیر سالم» را در سال ۲۰۰۰ کارگردانی کرده‌است. این سریال نقطه عطفی در کارنامه حاتم محسوب می‌شود که در آن سلوم حداد در نقش شخصیت الزیر سالم و مرحوم خالد تاجا بازی ایفتی نقش کردند. سریال «صلاح الدین ایوبی» وی نیز به تعدادی از زبان‌ها ترجمه شده‌است.

سریال‌های «شاهین قریش / صقر قریش» در سال ۲۰۰۲، «ربیع قرطبة / بهار قرطبه» در سال ۲۰۰۳، «ملوک الطوائف» در سال ۲۰۰۵، «ملک فاروق» در سال ۲۰۰۷ و «عمر» در سال ۲۰۱۲ با موفقیت زیادی روبرو شده‌اند. وی همچنین سریال «غربت فلسطینی» را در سال ۲۰۰۴ ساخت.

حاتم علی پیش از مرگ در حال آماده‌سازی برای فیلمبرداری فیلم «محمد علی پاشا» به نویسندگی لمیس جابر بود.

این کارگردان فقید جوایز زیادی از جمله طلای جشنواره رسانه‌های عربی در قاهره برای بهترین سریال «ملک فاروق»، بهترین کارگردانی جشنواره رسانه‌های عربی در قاهره برای همین مجموعه (۲۰۰۷) و تقدیر ویژه برای فیلم «اللیل الطویل / شب طولانی» از جشنواره فیلم عربی روتردام (۲۰۰۹) را کسب کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای