افشای تماس ترامپ با عبدالمهدی قبل از کشته‌شدن سلیمانی

افشای تماس ترامپ با عبدالمهدی قبل از کشته‌شدن سلیمانی

المالکی می‌گوید که از انگشتری که به سلیمانی داده، بدنش را تشخیص داده‌است
شنبه, 2 ژانویه, 2021 - 23:00

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر پیشین عراق از جزئیات تماسی که شب تحویل سال گذشته (۲۰۲۰) از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مورد یورش به سفارت آمریکا در دو روز آخر سال ۲۰۱۹ دریافت کرده بود، پرده برداشت.

عبدالمهدی در اظهاراتی در مستندی در مورد حادثه فرودگاه در سحرگاه ۳ ژانویه ۲۰۲۰ که منجر به ترور قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شد، گفت: «ترامپ شب تحویل سال میلادی گذشته حدود ساعت ۹ شب به وقت بغداد با من تماس گرفت و از پایان دادن به حادثه حمله به سفارت آمریکا از ما تشکر کرد. بعد از من پرسید که آن‌ها (حمله‌کنندگان) عراقی بودند یا ایرانی؟ گفتم عراقی‌ها به اقدام هواپیماهای آمریکایی در بمباران گروه‌های مسلح در مرزهای مشترک با سوریه معترض بودند».

عبدالمهدی افزود که ترامپ گفت: «آمریکایی‌ها ایرانی‌ها را خوب نمی‌شناسند اما عراقی‌ها آن‌ها را خوب می‌شناسند».

وی در ادامه گفت: «به ترامپ گفتم ایرانی‌ها می‌گویند که به دنبال جنگ نیستند همانگونه که آمریکایی‌ها خواهان جنگ نیستند. به او پیشنهاد دادم که یا به‌طور مستقیم با ایرانی‌ها مذاکره کند یا اینکه توافقات ضمنی همانند توافقاتی که از سال ۲۰۰۳ منعقد شد، با آن‌ها امضا کند».

نخست‌وزیر پیشین عراق افزود: «ترامپ به من گفت که شما مذاکره‌کنندگان خوبی هستید، آنچه دراین باره از دستتان برمی‌آید انجام دهید و ما آماده هستیم».

عبدالمهدی تأکید کرد: «طی توافق و با دعوت رسمی قرار شد سلیمانی برای گفت‌وگو به عراق بیاید. تصمیم ترور او در یک یا دو روز برنامه‌ریزی نشده بود بلکه مدت زمانی زیادی بود که برای آن برنامه‌ریزی شده بود».

اما عبدالمهدی اعلام نکرد که آیا وی معتقد است رئیس‌جمهور آمریکا ترامپ در رابطه با مذاکرات با ایران صادق بوده‌است یا اینکه کمتر از ۴۸ ساعت قبل از انجام عملیات فرودگاه وی را فریب داده‌است.

نوری المالکی نخست‌وزیر اسبق نیز در اظهارات خود در این فیلم مستند که به مناسبت اولین سالگرد حادثه تولید شده بود، فاش کرد که وی کف سلیمانی را از طریق انگشتری که هدیه او بود، تشخیص داده‌است.

نوری المالکی می‌گوید که «وقت نماز صبح بود که من تلفن همراهم را باز کردم، با مرور خبرها، متوجه وقوع حادثه شدم. این اتفاق برای من خیلی دردناک بود».

وی اظهار کرد که المهندس فرمانده برجسته الحشد الشعبی، شب حادثه در منزل من بود، اما به من نگفت که برای استقبال از سلیمانی به فرودگاه می‌رود.

عبدالمهدی برخلاف المالکی که سحرگاه از این حادثه مطلع شد، در جریان اظهارات خود اعلام کرد که حدود ساعت یک‌نیمه شب از مصطفی الکاظمی مدیر وقت سرویس اطلاعاتی (نخست‌وزیر فعلی) تماس تلفنی دریافت کرده‌است. الکاظمی به وی گفته‌است که فرودگاه بغداد در حال حاضر در معرض پرتاب موشک‌های ناشناخته قرار دارد. این نشان می‌دهد که نه او و نه الکاظمی جزئیات این حادثه را نمی‌دانستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای