اسرائیل: اتهام‌زنی ایران دربارهٔ تحریک آمریکا به جنگ مهمل‌گویی است

اسرائیل: اتهام‌زنی ایران دربارهٔ تحریک آمریکا به جنگ مهمل‌گویی است

یکشنبه, 3 ژانویه, 2021 - 20:45

یک مقام اسرائیلی امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه، اتهام محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به این کشور مبنی بر اقدام برای تحریک آمریکا به جنگ را رد کرد و آن را «مهمل و بی‌معنی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل، در مصاحبه با رادیوی دولتی این کشور (کان) گفت: این اسرائیل است که باید دربارهٔ حمله احتمالی ایران در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس، هوشیار باشد.

واشینگتن شبه نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول حملات موشکی منظم به تأسیسات آمریکا در عراق، از جمله در نزدیکی سفارت آمریکا می‌داند. هیچ گروه شناخته شده مورد حمایت ایران مسئولیت را بر عهده نگرفته‌است.

ظریف روز شنبه در صفحه توییترش نوشته بود: «اطلاعات تازه از عراق حاکی از آن است که مأموران تحریک‌کننده اسرائیل در حال نقشه کشیدن حملاتی علیه آمریکا هستند تا به ترامپ در حال ترک (کاخ سفید) بهانه‌ای برای یک جنگ ساختگی بدهند».

وی سپس رئیس‌جمهور آمریکا را خطاب قرار داد و گفت: «ترامپ، مراقب تله باش. هرگونه آتش‌بازی، پاسخ متقابل جدی همراه خواهد داشت، به خصوص علیه همان دوستان صمیمی‌ات». این اظهارات یک تهدید غیرمستقیم به اسرائیل تفسیر شده‌است.

اشتاینیتز در ادامه این مصاحبه رادیویی گفت که اظهارات وزیر خارجه ایران نشان دهنده این است که این کشور به خاطر تحریم‌های آمریکا از نظر امنیت ملی و اقتصادی تحت فشار زیادی قرار دارد. او افزود: «واقعاً این حرف ظریف که اسرائیل در تدارک حملات تروریستی علیه ایالات متحده است، بسیار پوچ و بی‌معنی بود».

البته وزیر انرژی اسرائیل تصریح کرد که پیام وزیر خارجه ایران از بعدی دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال بهانه برای حمله به اسرائیل است و به همین دلیل ما باید در بالاترین سطح هوشیاری و آماده باش قرار داشته باشیم.

ارتش آمریکا روز چهارشنبه در پیامی برای بازدارندگی به ایران، دو بمب افکن B-52 که می‌توانند سلاح هسته ای حمل کنند را به خاورمیانه فرستاد، اما بمب افکن‌ها منطقه را ترک کردند.

از سوی دیگر، چیلی تروپر وزیر فرهنگ اسرائیل، روز یک‌شنبه در یک مصاحبه رادیویی جداگانه در اسرائیل، گزارش رسانه‌ها مبنی بر آماده‌باش شدید اسرائیل برای سالگرد قاسم سلیمانی را تأیید کرد.

او در پاسخ به این پرسش که اسرائیل چه نوع انتقام‌گیری‌های احتمالی را از سوی ایران پیش‌بینی می‌کند، گفت که «نمی‌توانم نظری بدهم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای