امید به نجات جان بیماران کرونا با دو داروی جدید

امید به نجات جان بیماران کرونا با دو داروی جدید

جمعه, 8 ژانویه, 2021 - 20:30
یکی از پرستاران بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی در اسپانیا از بیمار کرونایی مراقبت می کند (فرانس پرس)

محققان موفق به کشف دو داروی موثر بر کرونا شدند که احتمالا می تواند میزان مرگ و میر بیماران کرونا را یک چهارم کاهش دهد.


محققان در پژوهشی که در بخش های مراقبت ویژه ان اچ اس انگلیس (سیستم سلامت همگانی) انجام شد به این نتیجه رسیدند که تزریق داروهای ضد التهاب مفاصل از هر ۱۲ بیمار بستری جان یک نفر را نجات می دهد.


محققان گفتند این دارو در سراسر بریتانیا در دسترس است و می توان برای نجات صدها نفر از مبتلایان از آن استفاده کرد.

بیش از ۳۰ هزار بیمار کرونا در بیمارستان های بریتانیا بستری هستند که تعداد آنها ۳۹ درصد نسبت به ماه آوریل (موج اول کرونا در کشور) بیشتر شده است.


به گزارش رادیو بی بی سی  دولت بریتانیا سرگرم رایزنی و تماس فشرده با شرکت تولید کننده برای تداوم دسترسی و تولید داروهای توسیلیزوماب و ساریلوماب است. این داروها در اختیار بیماران کشور قرار می گیرد.


این داروها علاوه بر نجات جان بیماران منجر به بهبود سریع شده و مدت بستری در بخش مراقبت های ویژه یک هفته کمتر شود.

گویا دو دارو نتایج امید بخش و کارآرایی لازم دارند و منجر به اثر بخشی بیشتر داروی ارزان قیمت استروئید دگزامتازون می شوند.


کارشناسان می گویند اگرچه داروها ارزان نیستند و علاوه بر دگزامتازون ۵ پوندی برای هر بیمار بین ۷۵۰ تا هزار پوند آب می خورد اما از کارآرایی لازم برخوردارند و به هر حال قیمت تمام شده کمتر از هزینه روزانه تقریبا دو هزار پوندی بستری در بخش مراقبت های ویژه است.


آنتونی گوردون پژوهشگر ارشد دانشگاه امپریال کالج لندن گفت «پیش بینی ما این است که از هر ۱۲ بیماری که این داروها را مصرف می کنند یک نفر از خطر مرگ نجات پیدا می کند. این نتیجه موثر است».


یک پژوهش در ۶ کشور از جمله انگلیس انجام شد که حدود ۸۰۰ بیمار بستری در بخش مراقبت های ویژه در آن شرکت کردند. ۳۶ درصد این بیماران که تحت مراقبت های ویژه و بی سابقه بودند فوت کردند. آمار مرگ و میر با استفاده از داروهای جدید یک چهارم کاهش پیدا کرده و به ۲۷ درصد رسید. داروها ۲۴ ساعت پس از بستری شدن بیماران در بخش مراقبت های ویژه به آنها تزریق شد.


پرفسور استفان بویز مدیر پزشکی سرویس سلامت همگانی انگلیس (ان اچ اس) گفت «اینکه داروی جدیدی داریم که در کاهش مرگ و میر بیماران کوید ۱۹ موثر است خبر بسیار خوبی است. این یک تحول مثبت دیگر در نبرد برای مقابله با ویروس است».

مت هانکوک وزیر بهداشت بریتانیا توضیح داد «بریتانیا به کرات ثابت کرده که یک کشور پیشرو در حوزه کشف و شناسایی و ارائه داروهای موثر است».

داروهای ضد التهاب منجر به کاهش التهاب در بیماران کرونا می شود و و احتمال از بین رفتن ریه و بخش های دیگر بیماران  کرونا را کاهش می دهد. ریه بیماران بدحال کرونا در معرض آسیب شدید قرار می گیرد و از بین می رود.

پزشکان توصیه می کنند که این دو دارو به بیماران بدحال و بستری در بخش مراقبت های ویژه داده شود حتی اگر آنها دگزامتازون وریدی تزریق می کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای