واتساپ در تیررس انتقاد؛ اشاره تلویحی الیون ماسک به استقاده از برنامه جایگزین

واتساپ در تیررس انتقاد؛ اشاره تلویحی الیون ماسک به استقاده از برنامه جایگزین

جمعه, 8 ژانویه, 2021 - 21:45
آیکون واتساپ (فرانس پرس)

پیامرسان واتساپ با انتقادهای شدید کاربرانش روبرو شده است چون شرایط جدیدی برای استفاده کاربران خود اعلام کرده که در صورت نپذیرفتن آن کاربر اجازه استفاده از این پیامرسان را ندارد. تعداد کاربران واتساب حدود دو میلیارد نفر در کشورهای جهان است.

به گزارش فرانس پرس واتساپ اعلام کرد داده های شخصی بیشتری از کاربرانش را در اختیار فیسبوک قرار می دهد. فیسبوک مالک پیامرسان واتساپ است.

کاربرانی که شرایط جدید واتساپ را قبول نکنند از ۸ فوریه امکان استفاده از حساب کاربری خود را ندارند.

فیسبوک برای کسب درآمد نقدی امکان خریدها و آگهی های بازرگانی از طریق واتساپ فراهم می کند و حتی محصولات شرکت ها به طور مستقیم از طریق واتساپ فروخته می شود و این برنامه عملا در هند آغاز شده است.

یک سخنگوی واتساپ در بیانیه ای گفت «آپدیت شروط حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی رواج دارد. واتساپ اطلاعات لازم درباره تغییراتی که از ۸ فوریه اجرا می شود را به کاربران می دهد».

واتساپ گفت «نام و داده های شخصی پروفایل گیرنده و فرستنده پیام بین واتساپ و اپلیکیشن های زیر مجموعه فیسبوک (اینستاگرام و مسنجر) به اشتراک گذاشته می شود. متن پیام های دو طرف رمزگذاری شده باقی می ماند».

البته این شرایط جدید در کشورهای اتحادیه اروپا با بقیه کشورهای جهان فرق دارد. مسئولان واتساپ گفتند داده های شخصی کاربران واتساپ در اتحادیه اروپا و بریتانیا فقط برای آپدیت ویژگی های ارائه شده به حساب های شرکت ها در واتساپ بیزینس مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته سخنگوی واتساپ داده های شخصی کاربران واتساپ در اروپا با فیسبوک به اشتراک گذاشته نمی شود مگر در مواقعی که فیسبوک از این اطلاعات برای بهبود سطح تولیدات یا تبلیغاتش استفاده کند.

آرتور میسو کارشناس حقوقی سازمان صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت «اگر تنها راهکار برای عدم پذیرش این برنامه این است که از واتساپ استفاده نکنیم این بدین معناست که این برنامه از روی اجبار اجرا می شود و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و داده ها قانونی نخواهد بود».

کاربران فراوانی که از واتساپ استفاده می کنند در چند ساعت گذشته با انتشار پست گلایه کردند که بدون اطلاع از تمام جزئیات این برنامه جدید با شروط اعلام شده موافقت کرده اند.

ایلان ماسک رییس تسلا در توییتی گفت که ممکن است از سیگنال برنامه رقیب واتساپ استفاده کند.

چند سخنگوی کمیسيون اروپا درباره این برنامه گفتند «یک دادگاه در ۲۰۱۷ فیسبوک را به پرداخت غرامت ۱۱۰ میلیون دلاری محکوم کرد چون اطلاعات اشتباه در مورد تحقیق اتحادیه اروپا درباره معامله خرید واتساپ منتشر کرده بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای