آمریکا در صحرای غربی کنسولگری افتتاح کرد

آمریکا در صحرای غربی کنسولگری افتتاح کرد

شنکر تأکید کرد که مراکش «شریک اصلی در ثبات منطقه ای» است
یکشنبه, 10 ژانویه, 2021 - 11:45
ناصر بوریطه وزیر خارجه مراکش در کنفرانس خبری با دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در حاشیه افتتاح کنسولگری در شهر الداخله (وزارت خارجه مراکش)

دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا تأکید کرد که مراکش یکی از شرکای اصلی ثبات منطقه ای و یکی از نزدیکترین متحدان ایالات متحده در منطقه است.

شنکر در کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه افتتاح کنسولگری کشورش در شهر الداخله امروز (یکشنبه) از تعهد کشورش در تعمیق و تقویت روابط با مردم مراکش در بخش‌های تجاری و فرهنگی خبر داد.

وی از اقدامات مراکش در جهت تسامح دینی و همبستگی مذهبی با حمایت از جامعه یهودیان و امضای بیانیه مراکش که الگویی برای منطقه است، تقدیر کرد.

وی گفت که مراکش شریک اصلی ثبات منطقه است و یک مشارکت نظامی گسترده آن را در واشینگتن گرد هم آورده‌است.

شنکر سطح روابط اقتصادی میان دو کشور را ستود و گفت: مراکش تنها کشور آفریقایی است که توافق تبادل آزاد با آمریکا دارد. ما هفته گذشته پانزدهمین سال از توافقمان را جشن گرفتیم.

افتتاح این این دفتر نمایندگی در شهر ساحلی الداخله در جنوب صحرای غربی پس از به رسمیت شناختن صحرای غربی به عنوان یک منطقه مراکشی از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته‌است.

از سوی دیگر، بوریطه حضور شنکر در الداخله، به عنوان اولین مقام آمریکایی که از صحرا بازدید می‌کند، به عنوان یک رویداد دارای دلالت‌های بسیار مهم توصیف کرد.

بوریطه در کنفرانس مطبوعاتی گفت که مراکش و آمریکا در مورد تعدادی از موضوعات منطقه ای و مواضع همگرایی در مورد روابط با ایران و اوضاع در لیبی از یک دیدگاه مشترک برخوردارند.

وی به همکاری مهم دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و توافق‌نامه‌های مبادله فرهنگی اشاره کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای