نگرانی بین‌المللی از تشدید تنش هسته‌ای و موشكى ایران

نگرانی بین‌المللی از تشدید تنش هسته‌ای و موشكى ایران

هشدارها به تهران دربارهٔ تولید اورانیوم فلزی.. بیم و هراس در پی برگزاری مانور موشک‌های بالستیک برای هدف قراردادن کشتی‌ها
شنبه, 16 ژانویه, 2021 - 22:30

در حالی که ایران امروز با شلیک موشک‌های بالستیک که ترکش‌های آنها در نزدیکی ناو هواپیمابر آمریکایی فرود آمدند، تنش‌ها را در منطقه خلیج و اقیانوس هند افزایش داد، اعلامیه تولید اورانیوم فلزی مورد انتقاد شدید آلمان، فرانسه و بریتانیا قرار گرفت.

این سه کشور که عضو توافق هسته ای برجام با ایران هستند در بیانیه مشترکی گفته‌اند که «اورانیوم فلزی هیج استفاده معتبر غیرنظامی ندارد».

فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه گفته‌اند که تولید این ماده دارای «پیامدهای نظامی بالقوه» است.

تروئیکای اروپایی از ایران خواسته‌اند که «اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت‌ها را متوقف کند و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازگردد».

در این میان، شبکه فاکس نیوز شنبه شب گزارش داد که موشک‌های دوربرد ایرانی در نزدیکی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در اقیانوس هند به شکل خطرناکی فرود آمدند.

به گزارش فاکس نیوز به نقل از مقام‌های آمریکایی، در یک نمونه جدید از افزایش تنش در منطقه، موشک‌های بالستیک، امروز شنبه، در نزدیکی یک کشتی تجاری در اقیانوس هند و ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا، به‌شکل خطرناکی سقوط کرده و منفجر شده‌است.

از سوی دیگر، سایت «سپاه نیوز» امروز گزارش داد که سپاه پاسداران ایران در یک رزمایش از موشک‌های بالستیک دوربرد علیه اهداف متحرک در اقیانوس هند استفاده کرد.

بر پایه این گزارش، در این رزمایش، موشک‌های بالستیک دوربرد از فاصله ۱۸۰۰ کیلومتری اهدافی در شمال اقیانوس هند را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای