عون برای نجات باسیل «شورای عالی دفاع» را فراخواند

عون برای نجات باسیل «شورای عالی دفاع» را فراخواند

جنبلاط: لبنان تحت قیمومت ایران است
دوشنبه, 25 ژانویه, 2021 - 23:00

یک منبع در پارلمان لبنان به الشرق الاوسط گفت که رئیس‌جمهور میشل عون در تلاش است تا وارث سیاسی خود، جبران باسیل دامادش و رئیس جریان میهنی آزاد را از طریق شورای عالی دفاع نجات دهد.

این منبع نسبت به «افتادن در دامی که عون با تبدیل شورای عالی دفاع به یک دولت نظامی جدید مشابه دولت تحت رهبری وی در پایان دوره رئیس‌جمهور وقت امین الجمیل (۱۹۸۸) به عنوان جایگزینی برای دولت موقت به ریاست حسان دیاب، هشدار داد».

به گفته این منبع، حسان دیاب با به جریان افتادن این مسئله و دعوت از شورای وزیران برای تشکیل جلسه به بهانه شرایط اضطراری کشور مخالفت کرد".

این منبع پارلمانی معتقد است که «عون این بار سعی دارد تجربه خود را با تبدیل شورای دفاع به عنوان پلی برای نجات وارث سیاسی خود باسیل تکرار کند و دوباره آن را به جریان بیندازد، زیرا او تحت فشار خیزش مردمی در اکتبر ۲۰۱۹ و محاصره نظام حاکم و تحمل مسئولیت آن در قبال فروپاشی اقتصادی و مالی، محبوبیت و شانس او برای ریاست به شدت کاهش یافت».

از سوی دیگر، ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه و نماینده سابق پارلمان، در گفتگو با تعدادی از مهاجران گفت که لبنان تحت قیمومت و هژمونی ایران قرار گرفته‌است.

وی با طرح این سؤال که «آیا ایران رژیم لبنان را به رسمیت می‌شناسد؟»، گفت: «این یک سوال اصلی و اساسی است. اگر موجودیت رژیم لبنانی را به رسمیت می‌شناسد، می‌تواند با آن معامله کند، اما اگر آن را به رسمیت نشناسد، ما در یک تحت الحمایگی یا یک منطقه بدون مرز هستیم».

جنبلاط با اشاره به پرونده تشکیل دولت گفت که «ابتکار عمل فرانسه یا آنچه از آن باقی مانده‌است با شکست مواجه شده‌است، زیرا دولتی که فرانسه خواستار آن بود تشکیل نشده‌است و نیروهای مسلط فعلی، حزب الله و جریان میهنی آزاد، هنوز چراغ سبز برای تشکیل دولت به آنها نرسیده‌است».

وی خطاب به سعد الحریری نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه گفت: «حتی اگر شما از طرفداران نظریه حل و فصل و سازش باشید، این نیروها همه چیز را کنترل می‌کنند و همراهی با این نیروها ضرر و زیان است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای