دزدان دریایی در حمله به کشتی ترکیه ۱۵ ملوان را ربودند

دزدان دریایی در حمله به کشتی ترکیه ۱۵ ملوان را ربودند

سه شنبه, 26 ژانویه, 2021 - 12:30
ناوچه دریایی «فاتح» ترکیه روز گذشته در آب های بُسفُر (رویترز)

در جریان حملهٔ در یک حمله جسورانه و خشن دزدان دریایی به یک کشتی کانتینری ترکیه در خلیج گینه و در نزدیکی سواحل نیجریه، بامداد شنبه، پانزده ملوان ربوده شدند. 

به گزارش رویترز، خدمهٔ کشته شده در این حادثه، یک شهروند آذربایجان است، اما افرادی که توسط دزدان دریایی ربوده شده‌اند، طبق گفته دولت‌های دو کشور و طبق لیستی از اسامی اعضای خدمه، ترک هستند. 

همچنین ۳ تن دیگر از آنها نیز به همراه دزدان دریایی در این کشتی ماندند. 

این کشتی شامگاه یکشنبه به سمت ساحل گابن حرکت کرد. مقامات گابون اعلام کردند که کشتی ترکیه‌ای در بندر گنتیل کشور گابون پهلو گرفت و بلافاصله پس از پهلوگیری کشتی، فعالیت‌های امداد و نجات آغاز شده‌است.

کشتی ترک حامل پرچم لیبریا قرار بود طبق برنامه از بندر لاگوس در نیجریه رهسپار کیپ تاون در آفریقای جنوبی شود. 

در همین خصوص مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور با فرقان یارن ناخدای کشتی ربوده شده توسط دزدان دریایی در سواحل نیجریه، دو مرتبه تماس تلفنی برقرار کرد.

بر اساس بیانیه این مرکز، اردوغان در گفتگو با ناخدای کشتی اطلاعاتی را دریافت کرد که کشتی ربوده شده همراه با سه خدمه آن که جان سالم در حمله دزدان دریایی به در بردند، در حال حرکت به سمت گابن است.

اردوغان در مکالمه تلفنی با ناخدای کشتی تأکید کرد که روند را از نزدیک پیگیری می‌کند و دستور لازم در مورد نجات پرسنل کشتی ربوده شده را به تمام مقامات داده‌است. 

کشتی کانتینری «موتسارت» متعلق به شرکت «Boden» مستقر در استانبول است. 

بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی دریانوردی، در خلیج گینه که با بیش از ۱۲ کشور همسایه است، دزدان دریایی سال گذشته در ۲۲ حمله، ۱۳۰ ملوان را ربودند، یعنی اکثریت قریب به اتفاق افراد ربوده شده در سراسر جهان در این منطقه رخ داده‌است.

وزارت خارجه ترکیه نیز گفته‌است که دزدان دریایی هیچ تماسی با آنکارا برقرار نکرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای